Dzień otwarty w Sejmie

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości Sejm otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Hall główny, sala Kolumnowa, galeria sali posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski – wnętrza, znane na co dzień z mediów – będą tego dnia dostępne dla wszystkich.

Specjalnie wyznaczona trasa zwiedzania poprowadzi przez zakamarki historycznego kompleksu przy ulicy Wiejskiej. Odwiedzający tradycyjnie będą mogli zwiedzić galerię sali posiedzeń Sejmu, salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz hall główny, w którym znajdują się tablice: upamiętniająca posłów II RP – ofiary II wojny światowej oraz poświęcona parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

W Korytarzu Marszałkowskim można będzie obejrzeć salę im. Ignacego Daszyńskiego – marszałka Sejmu II RP, w której na co dzień odbywają się konferencje prasowe posłów. Podczas dnia otwartego wzdłuż trasy zwiedzania będzie można zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiającą kluczowe momenty z życia marszałka Józefa Piłsudskiego, przygotowaną wspólnie z Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku.

W sali Kolumnowej znajdować się będzie specjalne stoisko, gdzie będzie można wypisać i bezpłatnie wysłać pocztówki zaprojektowane przez znanych polskich artystów w ramach akcji „Mamy Niepodległą!”, która odbywa się pod patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Akcja została zaingurowana 4 listopada br. przez marszałek Kopacz, która jako pierwsza przekazała życzenia na jednej z kartek przygotowanych specjalnie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W jednej z sal Korytarza Marszałkowskiego, w których na co dzień pracują komisje sejmowe, odbędą się warsztaty z wykonywania kokard narodowych – symbolu radosnego obchodzenia Święta Niepodległości. Zostaną one przeprowadzone we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów Klanza. Gmach Sejmu będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych w godz. 10.00-18.00.

Nie potrzeba wcześniej dokonywać rezerwacji. Osoby zwiedzające Sejm muszą jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wszyscy wchodzący do budynku Sejmu – ze względów bezpieczeństwa – zostaną poddani kontroli pirotechnicznej. Zwiedzanie budynku Sejmu to nie jedyna atrakcja zaplanowana na 11 listopada. Z zewnątrz budynki Sejmu ozdobią specjalnie na tę okazję przygotowane flagi narodowe (na całą wysokość budynku parlamentu). Będzie to nawiązanie do spontanicznego wywieszania flag biało-czerwonych 11 listopada 1918 roku. W okolice Sejmu można dostać się wszystkimi autobusami zatrzymującymi się przy Placu Trzech Krzyży, skąd do kompleksu budynków sejmowych jest zaledwie kilka minut spacerem. Bezpośrednio pod budynek parlamentu dojeżdżają autobusy linii 107 i 159 (przystanki „Wiejska 01” i „Wiejska 02” na ul. Górnośląskiej). UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl