Dr n. med. A. Kicińska o programie szczepień przeciwko HPV: Szczepienie chroni przed bardzo poważnym nowotworem, jakim jest rak szyjki macicy u kobiet

Szczepienie chroni przed bardzo poważnym nowotworem, jakim jest rak szyjki macicy u kobiet. Na świecie to czwarty co do częstości występowania nowotwór u kobiet, który wywołuje dużą ilość zgonów. Wirus brodawczaka ludzkiego-HPV ma różnego rodzaju serotypy. Mamy ich około 200, przy czym tych onkogennych – a więc tych, które powodują raka szyjki macicy – jest kilkadziesiąt. W szczepionce są wybrane te, które wywołują w 70-80 proc. raka szyjki macicy, czyli HPV-16 i HPV-18. Te dwa typy onkogenne zmniejszają ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy, ale i nie tylko. Mówimy tu także o nowotworach: sromu, pochwy, odbytu, prącia i mężczyzn, ale też szyi, gardła, krtani w zależności od zachowań seksualnych. Medycznie patrząc na tę sytuację, absolutnie jesteśmy na „tak”, żeby szczepić powiedziała dr n. med. Aleksandra Kicińska, specjalista chorób wewnętrznych i immunologii klinicznej, wykładowca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne.

Szczepienie chroni przed bardzo poważnym nowotworem, jakim jest rak szyjki macicy u kobiet. Na świecie to czwarty co do częstości występowania nowotwór u kobiet, który wywołuje dużą ilość zgonów. Wirus brodawczaka ludzkiego-HPV ma różnego rodzaju serotypy. Mamy ich około 200, przy czym tych onkogennych – a więc tych, które powodują raka szyjki macicy – jest kilkadziesiąt. W szczepionce są wybrane te, które wywołują w 70-80 proc. raka szyjki macicy, czyli HPV-16 i HPV-18. Te dwa typy onkogenne zmniejszają ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy, ale i nie tylko. Mówimy tu także o nowotworach: sromu, pochwy, odbytu, prącia u mężczyzn, ale też szyi, gardła, krtani w zależności od zachowań seksualnych. Medycznie patrząc na tę sytuację, absolutnie jesteśmy na „tak”, żeby szczepić – mówiła dr Aleksandra Kicińska.

W 2021 r. w Wielkiej Brytanii po zaszczepieniu przeciw HPV osób 12 i 13-letnich zanotowano spadek o 87 proc. zachorowalności na raka szyjki macicy. Z kolei w grupie 16 i 18-latków odnotowano tylko 34 proc. spadek.

Niestety, obudziliśmy się w świecie, gdzie inicjacja seksualna jest zbyt wczesna. Nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać. Odpowiadamy bardziej na to, co się już dzieje, niż na to, żeby to miało przeszkadzać temu, by nadal propagować wstrzemięźliwość, czystość przedmałżeńską. Zachowania seksualne nie prowadzą do dobra człowieka, narażają młode osoby na nieplanowaną ciążę w tym okresie, kiedy jeszcze samemu jest się dzieckiem i kiedy się dojrzewa – podkreśliła lekarz.

Kobiety, które używają środków antykoncepcyjnych hormonalnych, ale też mechanicznych zawsze są bardziej narażone na zarażenie się chorobami wenerycznymi czy przenoszonymi drogą płciową.

Środki hormonalne wpływają na obniżenie jakości wydzielin w miejscowym układzie rozrodczym kobiety i mężczyzny. W związku z tym łatwość łapania zakażenia przez osoby, które używają środków hormonalnych, jest dużo większa niż u innych. To otwiera drogę do rozwiązłości seksualnej. Rak szyjki macicy pojawia się częściej u osób, które są aktywne seksualnie, mają przedwczesne inicjacje seksualne i często zmieniają partnerów. To jest bezwzględnie pewne zło. Należy edukować młodzież i zachęcać do tego, żeby rodzina i czystość przedmałżeńska były promowane – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Wirus HPV i inne choroby przenoszone droga płciową są to ciche zakażenia, które bardzo często nie dają wyraźnych objawów.

Czasami u kobiety pojawią się przemijające upławy, dyskomfort, one mijają, a nosicielstwo drobnoustrojów zostaje w kanale szyjki macicy, w jamie endometrialnej, w drogach rodnych. Są one udowodnioną przyczyną obniżenia płodności, zaburzeń immunologicznych w obrębie układu rozrodczego – zauważyła lekarz.

Całą rozmowę z dr. n. med. Aleksandrą Kicińską można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl