Dr J. Wiśniewski: Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata

Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie ma pojęcia o skali problemu. Dane Światowego Indeksu Prześladowań za 2023 r. wskazują, że represje dotykają 312 mln wyznawców Chrystusa – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Jan Wiśniewski, politolog, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej wraz z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej organizują 22 sierpnia konferencję „Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym”. Wydarzenie związane jest z przypadającym wtedy Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Prześladowania religijne są wciąż istotnym problemem w wielu krajach na świecie.

 – Według danych Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie 62 proc. światowej populacji, czyli prawie 5 mld ludzi, żyje w krajach, gdzie dochodzi do poważnych bądź bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej. Szczególnie w 61 ze 196 krajów świata dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej, a to jest ok. 30 proc. wszystkich państw – mówił dr Jan Wiśniewski.

Choć prześladowania religijne kojarzą się głównie z krajami Afryki i Azji, to występują też w obu Amerykach czy w Europie. Prześladowania dotykają w największej mierze chrześcijan.

– Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie ma pojęcia o skali problemu. Dane Światowego Indeksu Prześladowań za 2023 r. wskazują, że represje dotykają 312 mln wyznawców Chrystusa – zaznaczył koordynator toruńskiego RODM.

W prześladowaniach chrześcijan przodują muzułmanie i reżimy komunistyczne.

– Osoby, które są chrześcijanami, spotykają się nie tylko z przemocą, ale dość często spotykają się z legalnym naciskiem ze strony władz państwowych. O tym wspominał już papież Franciszek, który nazwał to „miękkim prześladowaniem”. To „miękkie prześladowanie” dotyka również chrześcijan w krajach, które są demokratyczne, w których przestrzega się praw człowieka – zwrócił uwagę politolog.

Konferencja „Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym” rozpocznie się o godz. 13.00 w campusie AKSiM przy ul. Droga Starotoruńska 3 w Toruniu.

Całość rozmowy z dr. Janem Wiśniewskim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl