fot. PAP/Rafał Guz

Dr G. Piątkowski: Płaca minimalna jest tematem politycznym. Polskiemu rozwojowi służy przede wszystkim kwestia możliwości płacenia przez biznes jak najwyższych pensji pracownikom

Płaca minimalna jest tematem politycznym. Polskiemu rozwojowi służy przede wszystkim kwestia możliwości płacenia przez biznes jak najwyższych pensji pracownikom (…). Dążmy do tego, aby polskie biznesy mogły płacić jak najwięcej, ażeby były w stanie płacić zdecydowanie więcej niż płaca minimalna. W ujęciu długofalowym, o czym mówią wiodący naukowcy i przedsiębiorcy, prawdopodobnie dojdziemy do tego, że będziemy mieli dochód gwarantowany. Płaca minimalna, która jest obecna od wielu lat, jest tego zaczątkiem. Na dzisiaj powinniśmy zrobić wszystko, by umożliwić biznesowi, aby mógł płacić jak najwięcej, ażeby ta kwestia nie wynikała z regulacji prawnych, tylko z własnej chęci biznesu do ściągnięcia jak najlepszych ludzi – mówił dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Świat od kilku lat zmaga się kryzysem, który najpierw został wywołany pandemią COVID-19, a obecnie został rozszerzony o skutki wojny trwającej na Ukrainie.

– Polska radzi sobie nie najgorzej, jeśli chodzi o wyjście z kryzysu. Szczególnie jest to widoczne na tle Unii Europejskiej, gdy spojrzymy na wskaźniki PKB i bezrobocia. W naszym przypadku bezrobocie wśród młodych jest wyjątkowo niskie, a przykładowo w Hiszpanii oraz w innych krajach południowych sięga ono 30 procent, co jest tragiczne – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.

Obecnie globalnym trendem stało się zjawisko tzw. decapringu.

– Decapring to odprzężenie gospodarek, przeniesienie części produkcji np. z Chin do innych krajów, żeby zdywersyfikować możliwości łańcucha dostaw, aby jeden kraj nie mógł decydować o gospodarkach pozostałych krajów – mówił gość Radia Maryja.

Dużym problemem na świecie jest wysoka inflacja.

– Inflacja nie dzieje się z dnia na dzień. Pewne mechanizmy – obniżki czy podwyżki stóp procentowych, mechanizmy popytowe oraz podażowe, niestabilność na rynkach światowych, ceny energii, gazu, węgla czy ropy naftowej – nie znajdują odbicia w ujęciu krótkoterminowym, ale kiedy kilka trendów nałoży się na siebie, to inflacja zaczyna występować – zaakcentował ekspert.

Pozostaje pytanie o to, co Polska może i powinna zrobić, aby polepszyć swoją sytuację gospodarczą.

– Chodzi między innymi o wspomożenie globalnej ekspansji polskiego biznesu. Oczywiście już mamy podmioty prywatne i spółki Skarbu Państwa, które dokonują ekspansji globalnej, zdobywają nowe rynki i zakładają spółki-córki w innych państwach (…), co wpływa na budowę polskiego PKB, ale także PNB, który jest nawet ważniejszy, bo świadczy o tym, które polskie podmioty rzeczywiście się rozwijają. Aby wspomóc polski dobrobyt, należałoby ułatwić ekspansję globalną polskich firm, czyli wprowadzić zarówno kwestie legislacyjne, jak i kwestie współdziałania Polski jako kraju z biznesami prywatnymi i państwowymi. Chodzi o to, abyśmy działali jako jedna polska rodzina, która wzajemnie się wspomaga, bo docelowo skorzystają na tym obywatele – powiedział ekonomista.

Dr Grzegorz Piątkowski odniósł się także do kwestii waloryzacji płacy minimalnej.

– Płaca minimalna jest tematem politycznym. Polskiemu rozwojowi służy przede wszystkim kwestia możliwości płacenia przez biznes jak najwyższych pensji pracownikom (…). Dążmy do tego, aby polskie biznesy mogły płacić jak najwięcej, ażeby były w stanie płacić zdecydowanie więcej niż płaca minimalna. W ujęciu długofalowym, o czym mówią wiodący naukowcy i przedsiębiorcy, prawdopodobnie dojdziemy do tego, że będziemy mieli dochód gwarantowany. Płaca minimalna, która jest obecna od wielu lat, jest tego zaczątkiem. Na dzisiaj powinniśmy zrobić wszystko, by umożliwić biznesowi, aby mógł płacić jak najwięcej, ażeby ta kwestia nie wynikała z regulacji prawnych, tylko z własnej chęci biznesu do ściągnięcia jak najlepszych ludzi – mówił gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Grzegorza Piątkowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl