Dofinansowanie dla małych i średnich klubów

Ponad 2150 małych i średnich klubów otrzymało dofinansowanie w ramach pierwszej edycji programu „KLUB”. W sumie na ten cel przeznaczono 24 mln zł.

Pieniądze z programu „KLUB” mają służyć wsparciu wynagrodzenia trenerów, organizacji obozów oraz zakupu sprzętu. Ziemowit Ryś – doradca w Ministerstwie Sportu i Turystyki – wspomina, że kiedy sam zaczynał trenować w szkolnym klubie sportowym, brakowało sprzętu do ćwiczeń.

– Na 400 zawodników mieliśmy cztery pary tzw. kolców i na zawodach musieliśmy się nimi wymieniać. Budowało to pewną wspólnotę. Wiadomo, zawsze można znaleźć pewne korzyści. Natomiast zawody są sytuacją stresową dla dzieciaków, więc generowanie dodatkowych stresów nie pomaga. Dlatego program „KLUB” również umożliwia dofinansowanie sprzętu sportowego – mówi Ziemowit Ryś.

Niestety, dziś w wielu małych i średnich klubach także sytuacja nie napawa optymizmem. Dlatego tak ważne jest ich dofinansowanie. A z tym wychodzi naprzeciw program „KLUB” – mówi poseł Jarosław Szlachetka.

– Zapomniano o finansowaniu podstawowej działalności klubów, jak pomoc w zatrudnieniu trenera, instruktora, jak zakup niezbędnego sprzętu sportowego, właśnie dla dzieci i młodzieży i finansowaniu obozów sportowych. Ten program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przede wszystkim małych klubów, które nie było często stać na finansowanie tych zadań, z jakimi najbardziej borykają się małe kluby w małych ośrodkach zaznacza poseł Szlachetka.

Z trudnościami zmagała się także Akademia Piłkarska Gołcza, która działa na terenie małej gminy w Małopolsce. Po otrzymaniu wsparcia finansowego z Ministerstwa, sytuacja Akademii zmieniła się na lepsze – mówi Krystyna Marczewska.

– Program „KLUB” był dla nas bardzo pomocny. Był on dobry z kilku względów. Był to prosty w napisaniu projekt. Dostaliśmy pieniądze na  działalność podstawową – statutową i, co było też istotne w programie, dostaliśmy pieniądze w formie zaliczki. Nie było tak, że musimy najpierw pieniądze dostać, a potem je rozliczać – zaznacza Krystyna Marczewska.

Małopolska nie kryje radości z dofinansowania, jakie otrzymały od Ministerstwa Sportu i Turystyki kluby sportowe – akcentuje wojewoda małopolski Józef Pilch.

– Z wielkim sercem do tego podeszły kluby, że rząd Polski, pani premier zainwestowała w dzieci i młodzież, właśnie w tych małych i średnich gminach. Liczę na to, że w przyszłym roku te pieniądze będą o wiele większe w Ministerstwie, żeby wszystkie kluby w tym uczestniczyły – wskazuje wojewoda.

Senator Kazimierz Wiatr zaznacza, że to właśnie w małych i średnich klubach  rozpoczyna się przygoda naszych przyszłych reprezentantów kraju i olimpijczyków.

– Ten program jest adresowany w te miejsca, gdzie mamy ogromny potencjał społeczny i wielu ludzi zaangażowanych w to dzieło. I te niewielkie środki powodują, że ten efekt jest zwielokrotniony. Dlatego cieszymy się, że ta edycja się odbyła – mówi senator Wiatr.

Pieniądze przekazywane w ramach programu „KLUB” pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu. Jak podkreślił minister Witold Bańka, ma on nadzieję, że będzie to program wieloletni. Zapowiedział też drugą edycję. W 2017 r. na ten cel zabezpieczono w planie finansowym resortu 30 mln zł.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl