fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dodatkowe 4 mld zł rocznie dla służby zdrowia

Jeszcze przed wylotem do Stanów Zjednoczonych prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że do Sejmu trafił projekt ustawy o Funduszu Medycznym. To dodatkowe 4 mld zł rocznie dla służby zdrowia.

Fundusz Medyczny ma gwarantować dodatkowe środki z budżetu państwa na profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym także chorób nowotworowych i chorób rzadkich. [czytaj więcej] 

– Ustawa przewiduje utworzenie tego funduszu, który będzie się znajdował w gestii ministra zdrowia. Fundusz będzie opiewał na kwotę 4 mld zł rocznie – powiedział Andrzej Duda.

W tym roku, z uwagi na to, że pół roku już za nami, fundusz ma opiewać wyjątkowo na kwotę 2 mld zł. Prezydencki projekt przewiduje powstanie rady funduszu, organu, który ma doradzać opinią ministrowi zdrowia, w jaki sposób powinny być wydawane środki. Fundusz został podzielony na trzy segmenty.

– Pierwszy segment – najważniejszy – to będą świadczenia medyczne dla osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Przede wszystkim dla dzieci, jak również osób z chorobami onkologicznymi na specjalistyczne leczenie – podkreślił prezydent RP.

Ze środków funduszu ma być finansowane np. leczenie zagraniczne dzieci z chorobami rzadkimi, jeśli nie są w stanie pomóc im polskie szpitale.

– Druga część tego funduszu to będą środki na działania profilaktyczne w zakresie onkologii – wskazał Andrzej Duda.

Będą np. do dyspozycji samorządów, by prowadzić działania profilaktyczne. Trzeci segment to wydatki infrastrukturalne.

– Na wyposażenie szpitali, oraz na budowę oddziałów szpitali. Wszystkiego tego, co będzie potrzebne do skutecznego leczenia przede wszystkim chorób onkologicznych – powiedział prezydent RP.

Projekt ustawy o Funduszu Medycznym prezydent zapowiedział po ostrym sporze politycznym wokół mediów publicznych. Opozycja żądała, by środki, które trafiły m.in. do Telewizji Polskiej, 2 mld zł, zostały przekazane na służbę zdrowia.

TV Trwam News

drukuj