Dobiegło końca sympozjum „Religia czy ideologia? Spór o miejsce religii w kulturze”, organizowanego przez KUL we współpracy m.in. z AKSiM

Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przy współpracy m.in. Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zorganizowała kolejne sympozjum z cyklu: „Przyszłość Cywilizacji Zachodu”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TV Trwam i Radio Maryja.

„Religia czy ideologia? Spór o miejsce religii w kulturze” – to temat XXI odsłony sympozjum z cyklu „Przyszłość Cywilizacji Zachodu”. Kongres online dedykowany był s. prof. Zofii Zdybickiej, wybitnemu filozofowi i żywej legendzie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Kłaniamy się nisko siostrze profesor. Bardzo dziękujemy siostrze za wszystko, co siostra zrobiła dla kultury intelektualnej Polski i nie tylko Polski. Pozdrawiamy, życzymy wielu łask Bożych, sił i zdrowia – mówił moderator sympozjum, dr Artur Mamcarz-Plisiecki,  KUL.

Siostra prof. Zofia Zdybicka była studentką, kiedy etykę na KUL wykładał ks. prof. Karol Wojtyła.

Zdawałam cztery egzaminy u niego,  a potem w jakimś stopniu przyczynił się do tego, że zostałam na KUL-u już nie tylko jako studentka,  ale jako pracownik, jako profesor. Przyczynił się do tego, że podjęłam się tego zadania – wspominała w Katolickim Radiu Plus Lublin s. prof. Zofia Zdybicka USJK.

Głównym pomysłodawcą i inspiratorem międzynarodowego kongresu z cyklu „Przyszłość Cywilizacji Zachodu” jest kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki na KUL prof. Piotr Jaroszyński. To jego wystąpienie, zatytułowane „Ideologia jako deformacja religii”, rozpoczęło część merytoryczną sympozjum.

– To, co nas najbardziej dotyka to kryzys religii na Zachodzie, czyli i Europa zachodnia, i Ameryka Północna, i Australia. Obserwujemy tę potężną falę, która idzie i niszczy całe dziedzictwo tej subtelnej, wyrafinowanej kultury grecko-rzymsko-chrześcijańskiej – zaznaczył prof. Piotr Jaroszyński.

Współorganizatorem wydarzenia była m.in. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.

– Cieszę się, że jako AKSiM w Toruniu od lat możemy współpracować z KUL,  a w sposób szczególny z katedrą filozofii kultury i podstaw retoryki – mówił rektor Akademii, o. dr Zdzisław Klafka CSsR, który podczas sympozjum poruszył temat: „Media – za czy przeciwko religii”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl