Do dziś ekorolnicy mogą się na nowo certyfikować

Blisko 1,6 tys. rolników ekologicznych, których dotąd certyfikowała firma Bioekspert, musi na nowo wybrać jednostkę certyfikującą. Formalności z tym związane należy załatwić do 8 października – poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek.

Wrotek poinformowała, że zamieszanie związane z certyfikacją wynika z tego, że, że ministerstwo rolnictwa cofnęło firmie Biopekspert upoważnienia do działania w rolnictwie ekologicznym. „Powodów tej decyzji nie znamy, nikt nas bliżej o niczym nie informuje, kontakt z firmą jest praktycznie niemożliwy, ale wiemy, że spora grupa rolników może mieć problemy, jeśli na nowo nie certyfikuje się” – powiedziała Wrotek i dodała, że konsekwencją może być dla producentów utrata uprawnień do wprowadzania na rynek produktów ekologicznych oraz utrata unijnych dopłat dla ekorolników.

Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzata Książyk poinformowała we czwartek PAP, że firma Bioekspert odwołała się od decyzji resortu do Sądu Administracyjnego ale nie podała przyczyn cofnięcia tej firmie upoważnienia do certyfikowania ekorolników. Książyk nie podała też, jak dużej grupy ekorolników dotyczą problemy wynikające z braku ważnych certyfikatów.

Z danych wojewody warmińsko-mazurskiego wynika, że nieważne certyfikaty w tym regionie może mieć 1,6 tys. gospodarstw ekologicznych. To bardzo dużo, bo Bioekspert w całym kraju certyfikował – jak podała Wrotek – ok. 5 tys. rolników. „Organizujemy ze swojej strony spotkania z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Rolniczej i Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zależy nam, by ta informacja jak najszybciej dotarła do zainteresowanych” – zapewniła Wrotek i powiedziała, że ekorolnicy, których dotyczy ten problem, w razie wątpliwości i pytań mogą się zwracać z pytaniami do tych instytucji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl