fot. flickr.com

Do 2030 roku 32 proc. polskiego miksu energetycznego muszą stanowić Odnawialne Źródła Energii

Do 2030 roku 32 proc. polskiego miksu energetycznego muszą stanowić Odnawialne Źródła Energii. Jak zapewnia rząd, cel ten zostanie zrealizowany.

O tym, jak wygląda rozwój fotowoltaiki w Polsce, mówił w czasie posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa przedstawiciel resortu aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Dzięki rządowemu programowi „Mój Prąd” możliwe jest tworzenie małych instalacji fotowoltaicznych na dachach prywatnych domów. Polacy wzięli sprawy w swoje ręce.

– Dzisiaj jest 1,3 proc. GW mocy – to naprawdę bardzo dużo. Ostatni kwartał to 50 tys. instalacji na naszych domach. Jest wsparcie – program „Mój prąd”, z którego można uzyskać do 5 tys. złotych, dodatkowo są jeszcze ulgi podatkowe, więc tak naprawdę możemy liczyć w sumie na około 10 tys. złotych wsparcia przy dzisiejszym koszcie instalacji na poziomie około 20 tys. złotych, więc prawie połowa kosztów jest zwracana – wskazał wiceminister Zbigniew Gryglas.

Okres zwrotu takiej instalacji to maksymalnie 6 lat.

Fotowoltaika jest jednym z rodzajów energii odnawialnej, który wchodzi w skład miksu energetycznego. Polski rząd chce także stawiać na offshore, czyli budowę farm wiatrowych na morzu. To ekologiczne i niezwykle efektywne źródło czystej energii.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj