fot. flickr.com

PE debatował nad unijną strategią dla rolnictwa

Parlament Europejski debatował w czwartek nad unijną strategią dla rolnictwa pod nazwą „Od pola do stołu”. Nad regulacjami pracuje Komisja Europejska, szczegóły mamy poznać pod koniec marca. Główne założenia wskazano już w komunikacie dot. Europejskiego Zielonego Ładu.

Wśród nich są m.in. znaczące ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów i antybiotyków. Rozwijać ma się rolnictwo ekologiczne, precyzyjne i wprowadzane mają być surowsze standardy dobrostanu zwierząt.

To ambitny plan wprowadzenia zrównoważonej produkcji żywności, a rolnicy mają tu kluczową rolę do odegrania – wskazał w debacie komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dlatego – jak dodał – gospodarze potrzebują odpowiedniego wsparcia, m.in. silnego i zrównoważonego budżetu wspólnej polityki rolnej.

– Muszą być odpowiednie środki na eko-programy w pierwszym filarze. To zwłaszcza dotyczy państw, które mają niski poziom dopłat bezpośrednich i dążą do ich wyrównania. Muszą być odpowiednie środki działania na rzecz środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt w drugim filarze. Tych z kolei potrzebują państwa mające niższe fundusze rozwoju obszarów wiejskich. Będziemy zachęcać rolników do wprowadzania zrównoważonych praktyk uprawy ziemi, zrównoważonych praktyk hodowlanych, by na przykład ograniczali intensywność hodowli, by dobrowolnie wprowadzali wyższe standardy dobrostanu zwierząt, ale musimy mieć na to odpowiednie środki budżetowe. Moim obowiązkiem jest o tym mówić zwłaszcza teraz, gdy zbliża się czas ważnych decyzji politycznych dotyczących wieloletnich ram finansowych – zauważył Janusz Wojciechowski.

Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślił, że na potrzebę silnego unijnego budżetu dla wsi wskazują zarówno ministrowie rolnictwa UE, jak i sami gospodarze.

Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne, jak obronne i energetyczne, tymczasem postępuje depopulacja obszarów wiejskich. Niespełna 10 mln rolników europejskich zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe dla 450 mln obywateli.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl