Po co Ukrainie rezolucje Europarlamentu?

W Wielki Czwartek Parlament Europejski przyjmie kolejny projekt rezolucji w sprawie Ukrainy. Tego rodzaju dokumenty niektórzy w Europie przyjmują ze śmiechem, ale inni w Parlamencie ciężko pracują nad ich przygotowaniem.

I choć takie rezolucje nie mają mocy prawnej, to wielu ma nadzieję, że wywrą one konkretny nacisk na Rosję. Tym razem Europarlament ma przyjąć wspólny projekt w sprawie presji wywieranej przez Rosję na kraje Partnerstwa Wschodniego, a w szczególności destabilizacji Wschodniej Ukrainy.

Głosowanie nad dokumentem poprzedziła jak zwykle stosowna debata. Przypomnieć należy, że sprawa Ukrainy w Europarlamencie nie jest nowa. Europosłowie już wcześniej podkreślali, że UE powinna pomóc Ukrainie np. w ustabilizowaniu gospodarki. Wielu z nich wyrażało swoje zaniepokojenie wobec działań Rosji. Przyjmowano rezolucje, z których kpili politycy Federacji Rosyjskiej. To jednak nie zniechęca europosłów – powstają kolejne projekty. Swoją rezolucję przygotowali też m.in. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Kolejna rezolucja Europarlamentu w sprawie Ukrainy, potępiająca ingerencję Rosji jest oczywiście krokiem w słusznym kierunku, ale niestety bez konkretnego znaczenia. Nawet odchodzący na polityczną emeryturę europoseł Daniel Cohn-Bendit retorycznie pytał, po co nasze głosowania, skoro nawet Prezydium Parlamentu nie bierze ich na poważnie pod uwagę? – informuje poseł do PE, prof. dr hab. Mirosław Piotrowski.

W rezolucji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlament Europejski wyraża „solidarność z narodem ukraińskim i w pełni respektuje suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, wyraża pełne wsparcie dla tymczasowego rządu Ukrainy i stanowczo odrzuca wszelkie stwierdzenia Rosji, że jest to rząd nielegalny”.

Dawid Nahajowski, Strasburg 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl