fot. Ewa Sądej

Wielki Czwartek to szczególne święto kapłanów

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.  Tego dnia duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, a wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne.

W Wielki Czwartek, w kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z księżmi z całej diecezji sprawuje przed południem Mszę św. Krzyżma, podczas niej święci oleje, które w ciągu roku służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.

Ks. prof. Wojciech Góralski podkreśla, że Wielki Czwartek to dla księży szczególny czas dziękczynienia za dar kapłaństwa.

Dziękujemy Chrystusowi za to, że nas powołał i pozwolił być kapłanami, Jego sługami. Podczas Mszy św. we wszystkich katedrach będzie miało miejsce poświęcenie oleju świętych, czyli Krzyżma, oleju katechumenów i oleju chorych. Te święte oleje otrzymają później księża dziekani, a następnie poszczególni księża proboszczowie, bo te oleje święte będą służyć przy sprawowaniu sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, a także sakramentu namaszczenia chorych – zwrócił uwagę ks. prof. Wojciech Góralski.

Księża biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek podkreślają, że powołaniem kapłanów jest „kochać i służyć” i wzywają duchownych, aby „swoją postawą i służbą ukazywali piękno powołania kapłańskiego i byli zachętą dla innych do pójścia tą drogą.

RIRM

drukuj