Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne

Czas Triduum Paschalnego to czas wspominania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Liturgia Wielkiego Czwartku przypomina nam o ustanowieniu Eucharystii i kapłaństwa. Te dwa nierozdzielne sakramenty Jezus ustanowił podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami. Dziś dziękujemy za ich dar.

Przed południem w katedrach sprawowana będzie Msza Św. Krzyżma Świętego. Podczas niej księża biskupi poświęcą oleje używane w posłudze sakramentów. Na Eucharystii tej gromadzą się kapłani z całej diecezji.

Wieczorem we wszystkich kościołach odprawiona zostanie natomiast Msza św. Wieczerzy Pańskiej. O jej liturgii mówi o. prof. Andrzej Derdziuk.

Tego dnia gromadzimy się na tę jedyną liturgię naszych kościołach, aby przeżyć ten obrzęd obmycia nóg, gdy wspominamy miłość Jezusa, który pochyla się aż do stóp człowieka, prosząc o przyjęcie dobrej nowiny. Eucharystia tego dnia skupia wszystkich wiernych, a po jej zakończeniu Jezus zostaje przeniesiony do ciemnicy. W ten sposób wspominamy jego modlitwę w Ogrójcu i aresztowanie oraz to oczekiwanie na wypełnienie się woli Ojca – wskazuje o. prof. Andrzej Derdziuk.

Po złożeniu przez kapłana Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, rozpocznie się jego adoracja, która będzie kontynuowana także w Wielki Piątek.

Transmisję Mszy św. Krzyżma Świętego z Watykanu przeprowadzi TV Trwam, na naszej antenie transmitować będziemy ją z katedry pw. Świętych Janów w Toruniu. Wieczorną Mszę św. Wieczerzy Pańskiej nadamy z kolei z Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl