Ks. dr J. Uchwat: W Eucharystii jest źródło naszego życia

Ks. kanonik dr Jan Uchwat z gdańskiego Seminarium Duchownego w rozmowie z Telewizją Trwam przybliżył tajemnicę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, której pamiątkę dziś obchodzimy.

Ksiądz kanonik podkreślił, że Eucharystia, ustanowiona w Wielki Czwartek, jest skarbem i życiem dla całego Kościoła.

Sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa zostały ustanowione w jednym momencie i w jednym miejscu, a mianowicie w wieczerniku w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy, kiedy pan Jezus mówi wyraźnie: „To czyńcie na moją pamiątkę”, jednocześnie udziela władzy sprawowania Eucharystii dwunastu apostołom. Eucharystia jest dla nas skarbem, życiem dla całego Kościoła – akcentował ksiądz doktor.

Kapłan odniósł się także do roli Eucharystii, która – jak wskazał – jest życiem Kościoła

– Można powiedzieć, że my żyjemy dzięki Mszy św. i to jest najważniejsze, co możemy robić każdego dnia, czyli sprowadzać Chrystusa żywego i prawdziwego na ołtarz. […]Eucharystia jest życiem Kościoła, więc jest sensem życia każdego księdza, a sakrament kapłaństwa to przekazywanie Ducha Świętego od samych apostołów, tzn. że każdy ksiądz jest ważnie wyświęcony dlatego, że jest w łączności z apostołami. To jest przepiękny dar, który Bóg daje Kościołowi. Nie ma Eucharystii bez kapłaństwa i kapłaństwo nie miałoby sensu, gdyby nie sprawowanie Eucharystii. Te dwa sakramenty są bardzo ściśle ze sobą związane – powiedział ks. dr Jan Uchwat   

Ksiądz kanonik zauważył, że każda Msza Św. nie jest przypomnieniem sobie ofiary krzyżowej, tylko jest rzeczywistym uobecnieniem w sposób bezkrwawy – czyli wyjątkowy – męki, śmierci i zmartwychwstania.

– Podczas każdej Eucharystii uczestniczymy w Zmartwychwstaniu, gdy przyjmujemy Komunię św., ale jednocześnie Msza św. jest ofiarą krzyżową. Tak, jakbyśmy się przenieśli w czasie i byli u stóp krzyża, albo w wieczerniku w Wielki Czwartek. To wszystko się dzieje podczas każdej Mszy Św. w sposób niesamowity, dlatego mówimy: „Oto wielka tajemnica wiary” – mówił duszpasterz Archidiecezji Gdańskiej.

Ks. dr Jan Uchwat wskazał też, że powodem do radości dla każdego duchownego jest to, co wydarzyło się w Wieczerniku.

– Wieczernik to jest wyjątkowe miejsce dla każdego księdza, ponieważ właśnie tam Pan Jezus ustanawia sakrament Eucharystii i jednocześnie sakrament kapłaństwa. To też jest powód do wielkiej radości dla księży, że Jezus bezpośrednio udzielił Ducha Świętego, udzielił władzy dwunastu apostołom, ustanowił ich kapłanami, czyli źródło nasze jest w Wieczerniku przy Panu Jezusie podczas Ostatniej Wieczerzy. Tylko w Eucharystii jest źródło naszego życia – podkreślił kapłan.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl