Wielki Czwartek. Pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa

Przed południem w kościołach katedralnych sprawowana była Msza Krzyżma św. Wieczorem we wszystkich kościołach rozpocznie się Triduum Paschalne.

W Watykanie Mszy Krzyżma św. przewodniczył Ojciec św. Franciszek. Podczas Eucharystii poświęcono oleje, które cały rok będą służyć do udzielania sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich, czy namaszczenia chorych. Nastąpił też obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Ojciec św. apelował do kapłanów by byli pasterzami stada i rybakami ludzi. Prosił Boga, by odnowił w kapłanach ducha świętości, z jakim zostali namaszczeni aby to namaszczenie dotarło do wszystkich nawet na peryferie.

– Trzeba więc wyjść, doświadczyć naszego namaszczenia, jego mocy i jego odkupieńczej skuteczności: na „peryferiach” tam, gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ojciec św. akcentował, że Boga nie spotykamy w doświadczeniach swojego „ja” czy wielokrotnych introspekcjach.

– Kursy samopomocy mogą być przydatne w życiu, ale życie przechodząc od jednego kursu do drugiego, od jednej metody do drugiej prowadzi do stawania się pelagianami, do pomniejszania mocy łaski, która jest rozbudzana i wzrasta na ile z wiarą wychodzimy, aby dać samych siebie i dać Ewangelię innym, dać nieco posiadanego namaszczenia, tym, którzy nie mają zupełnie nic – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Mszę św. z Watykanu transmitowała TV Trwam. Radio Maryja natomiast z Katedry śś. Janów. Eucharystii przewodniczył i homilie wygłosił ks. bp toruński Andrzej Suski. Powiedział, że w Roku Wiary trzeba na nowo odkryć wiarę i istotę kapłaństwa.

– Upodobnieni w szczególny sposób do Jezusa Chrystusa, głowy i pasterza ludu Bożego możemy tak jak on mówić – Duch Pański spoczywa na mnie ponieważ mnie namaścił i posłał. Trzeba żeby każdy z nas – drodzy bracia kapłani – przyjął tę prawdę na nowo z wiarą w Roku Wiary, w którym trzeba odkryć na nowo istotę kapłaństwa, daru i tajemnicy jakie nosimy w sobie od dnia święceń. Nie lękajmy się odkrycia tej wielkości, która została nam dana i zadana. Jak uczy św. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza – nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Ks. bp Andrzej Suski akcentował, że wielu kapłanów męczenników dało czytelne, niekiedy heroiczne świadectwo wierności Chrystusowi. Dzięki takim księżom we wszystkich okresach życia Kościoła wzrastał i umacniał się szacunek społeczny dla kapłana i zaufanie do niego.

Ordynariusz diecezji toruńskiej zwrócił uwagę, że mocy do wytrwania w kapłaństwie i służbie Bogu oraz ludziom trzeba szukać w kapłaństwie Jezusa Chrystusa i w prawdzie Jego słów „Duch Pański spoczywa na mnie, ponieważ mnie namaścił i posłał”. Wielki Czwartek przypomina nam o potrzebie troski o powołania kapłańskie. To bezcenna wartość – wspaniała i uprzywilejowana forma życia chrześcijańskiego – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

– Znamy środki duszpasterstwa powołaniowego. Za Janem Pawłem II przymnijmy najważniejsze: modlitwa i wierne sprawowanie liturgii, świadectwo życia kapłana, miłość pasterska wobec wiernych, radość z powołania, braterska zgoda i gorące pragnienie ewangelizacji. Za Ojcem św. chce powtórzyć, że nadszedł czas, by mówić odważnie o życiu kapłańskim, jako bezcennej wartości. Wspanialej i uprzywilejowanej formie życia chrześcijańskiego. Wychowawcy, a szczególnie duchowni powinni bez lęku przedstawiać w sposób jasny i zdecydowany powołanie do kapłaństwa, jako realną możliwość dla młodych, którzy posiadają niezbędne dary i przymioty – dodał ks. bp Andrzej Suski.

Podczas porannej Mszy Krzyżma św. ks. bp pobłogosławił olej chorych, katechumenów i Święte Krzyżmo, co jest wyrazem jedności kapłanów i biskupa z Chrystusem zgromadzonych podczas liturgii. Świętym Krzyżmem, które zostało konsekrowane przez ks. bpa namaszczać się będzie nowo ochrzczonych, bierzmowanych, a także neoprezbiterów. Na poranną Eucharystię do katedry śś. Janów w Toruniu przybyli kapłani z różnych części diecezji toruńskiej. Księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie, złożone w dniu ich święceń.

Po południu Papież odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo.

Wieczorem w kościołach parafialnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się Triduum Paschalne. Po odśpiewaniu hymnu „Chwała na  wysokości Bogu” będą biły dzwony. Po homilii rozpocznie się obrzęd umywania nóg. Główny celebrans – podobnie jak Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy – umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. To gest który ukazuje prawdę, że Kościół, tak jak  Chrystus, nie jest po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Po Mszy św. wyruszy procesja do tzw. ciemnicy, gdzie rozpocznie się adoracja Najświętszego  Sakramentu. Tabernakulum pozostanie puste do Nocy Zmartwychwstania.

O godzinie 18:00 Radio Maryja i TV Trwam rozpoczną transmisję Mszy św. Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki Archikatedralnej św. Trójcy w Gdańsku Oliwie. Będzie jej przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

 

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl