fot. Małgorzata Pabis

Msza Wieczerzy Pańskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

„Ostatnia Wieczerza trwa. To godzina Jezusa i Jego umiłowania do końca. W tej godzinie Bóg szuka przyjaciół. Pragnie być blisko człowieka” – powiedział ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, sprawując w Wielki Czwartek w Bazylice Bożego Miłosierdzia Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Ks. bp Jan Zając podkreślił w homilii, że Eucharystia jest czystym pragnieniem Boga, żywą tęsknotą za Jego słowem, Jego świątynią.

„Teraz wszyscy tego doświadczamy” – mówił ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wspominając ubiegłoroczny Wielki Czwartek, gdy wielu nie mogło uczestniczyć w liturgii z powodu pandemii koronawirusa.

Przypomniał, że na Ukrainie trwa wojna i z tego powodu wielu ludzi nie może brać udziału we Mszy świętej.

„Dlatego przywołujmy naszych braci i nasze siostry z Ukrainy do naszej wspólnoty Wieczernika” – apelował.

Ks. bp Jan Zając przywołał scenę z Wieczernika, gdy Pan Jezus obmywał nogi uczniom i mówił do uczniów, aby również oni tak czynili.

„A w ostatnich tygodniach Jezus widzi jak Polacy i Polki pochlają się nad potrzebującymi i obmywają dobrocią utrudzone nogi uciekinierów. Wlewają w rany ciała i ducha balsam konkretnej pomocy. Otwierają wieczerniki swoich domów dla tych, którzy stracili wszystko, co potrzebne do normalnego życia. Bowiem do wypełnienia testamentu Jezusa nie potrzeba wielkich bogactw. Do tego potrzebne jest serce, a serce rozdawać można zawsze. I to jest to obmycie nóg, które dzisiaj Pan Jezus dokonuje wobec nas” – zaznaczył ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

fot. Małgorzata Pabis

Kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślił, że Jezus w swoim szaleństwie miłości zostawił nam Siebie pod postaciami chleba i wina. Przypomniał, że wraz z Eucharystią w Wieczerniku narodziło się kapłaństwo. Następnie zwrócił się do kapłanów.

„Narodziliśmy się podczas Ostatniej Wieczerzy. W Wieczerniku jest początek naszego kapłaństwa” – akcentował ks. bp Jan Zając.

Ks. bp Jan Zając zwrócił się także do zebranych w Bazylice Bożego Miłosierdzia z prośbą o modlitwę za kapłanów.

fot. Małgorzata Pabis

Na koniec Mszy świętej w procesji Pan Jezus został przeniesiony do Ciemnicy w Kaplicy Klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Małgorzata Pabis/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl