fot. PAP/Jakub Kamiński

Dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii i kapłaństwa. W tym roku z powodu pandemii KEP zachęca do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego. Pomocne mogą tu być transmisje w radiu, telewizji i internecie.

W Wielki Czwartek przed południem w katedrach zwyczajowo sprawowane są Msze Święte Krzyżma. W ich trakcie święcone są oleje przeznaczone do udzielania sakramentów i odnawiane przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku z uwagi na pandemię Watykan umożliwia przeniesienie tej Mszy św. na inny termin.

Triduum Paschalne rozpocznie dziś Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas niej zwykle ma miejsce obrzęd obmycia nóg. Teraz zostanie on pominięty. Pozostanie jednak obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy.

Ks. prof. Marek Chmielewski z KUL-u wskazał, że w tym roku Wielki Czwartek ma wyjątkowy wymiar z powodu pandemii.

– To dodatkowo smutne i przykre dla nas, że w Roku Eucharystii będziemy mieli ograniczony dostęp do Eucharystii. Może jednak to jest ten dopust Boży, który skłania nas do tego, byśmy odczuli w sobie prawdziwy głód Eucharystii, byśmy przez ten brak może bardziej jeszcze zjednoczyli się duchowo w Komunii duchowej z Chrystusem, byśmy docenili ten wielki dar, jaki otrzymaliśmy w Wielki Czwartek w Wieczerniku – mówił ksiądz profesor Marek Chmielewski.

Wielki Czwartek przypomina nam ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa – zaakcentował kapłan.

– Naszą myślą i uczuciami przenosimy się w tym dniu do Wieczernika, gdzie Chrystus Pan ustanowił sakrament Eucharystii, pozostawiając siebie w chlebie i winie. Przy tej okazji ustanowił sakrament kapłaństwa. Te wydarzenia przeżywać będziemy podczas wieczornej Mszy świętej zwanej Mszą Wieczerzy Pańskiej. Ta uroczysta Msza święta w normalnym porządku składa się z czterech głównych wydarzeń. Jest to właśnie w czasie Mszy świętej właśnie obrzęd, który ma początki gdzieś w IX wieku zwany obrzędem Mandatum, a więc po homilii kapłan zdejmuje szaty, ornat i pochyla się, aby umyć stopy 12 mężczyznom reprezentującym apostołów. Potem po zakończeniu Eucharystii jest uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji – powiedział duchowny.

W tym czasie odsłania się ołtarz, zdejmuje się świece. Ołtarz pozostaje całkowicie odsłonięty jako znak, że w tym czasie Kościół nie będzie sprawował Eucharystii – kontynuował.

– Bardzo znamienne jest, że po uroczystym hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony, organy i liturgię sprawuje się w wielkiej ciszy, a znakiem liturgicznym jest użycie kołatki – znaku pokuty. To właśnie dźwięk kołatek przypomina nam o wydarzeniach Wielkiego Czwartku – podsumował ks. prof. Marek Chmielewski.

Papież Franciszek Mszę Wieczerzy Pańskiej będzie sprawował bez udziału wiernych o godz. 18.00. Po raz pierwszy będzie celebrował ją w Watykanie.

Uroczystości Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego będą transmitować Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl