Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. To w Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami, Jezus ustanowił dwa nierozdzielne sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Dziś w katedrach sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego, w czasie której księża biskupi święcą oleje używane w posłudze sakramentów. Na Mszy Krzyżma Świętego gromadzą się kapłani z całej diecezji. Wieczorem odprawiana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Zgodnie z tradycją, po Eucharystii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. ciemnicy, gdzie trwa adoracja.

Ojciec św. Franciszek będzie sprawował Mszę Krzyżma Świętego w Bazylice Watykańskiej. Po południu odwiedzi więzienie Rebibbia. Po raz pierwszy w tym miejscu sprawowana będzie Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas Eucharystii Papież Franciszek dokona tradycyjnego obmycia nóg grupie 12 więźniów.

Począwszy od Wielkiego Czwartku Kościół przeżywa w liturgii wydarzenia ewangeliczne kolejnych dni Wielkiego Tygodnia  – mówi ks. bp Andrzej Siemieniewski, bp pomocniczy wrocławski.

– Zapowiedź Męki Pańskiej – najpierw w słowach Ewangelii, a wreszcie sakramentalna, kiedy Pan Jezus w Wielki Czwartek bierze chleb i mówi: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane”, bierze kielich i mówi: ten kielich jest Krwią „nowego i wiecznego Przymierza” – to już nie tylko słowa, ale sakrament, w którym Chrystus zapowiada swoją mękę i zmartwychwstanie – mówi ks. bp Andrzej Siemieniewski.

Ksiądz Biskup dodaje, że w Wielki Czwartek dziękujemy za wielki dar Eucharystii i kapłaństwa.

Transmisje uroczystości Wielkiego Czwartku w Radiu Maryja:

Godz. 10:00 – Msza św. z poświęceniem Krzyżma pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, pasterza diecezji toruńskiej. Transmisja z Katedry w Toruniu.

Godz. 18:00 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej. Transmisja z Katedry w Świdnicy.

Transmisje uroczystości Wielkiego Czwartku w TV Trwam:

Godz. 09:30 – Msza Święta Krzyżma pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Transmisja z Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Godz. 17:30 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Transmisja z więzienia Rebibbia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl