fot. flickr.com

Upoważnienie Papieża do rozgrzeszenia z grzechu aborcji w Roku Jubileuszowym

Ojciec Święty Franciszek upoważnił wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu tzw. aborcji. Chodzi o osoby, które zabiły dziecko nienarodzone, jednak żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.

Papież Franciszek w liście z okazji zbliżającego się Nadzwyczajnego Roku Świętego  podkreślił, że „pragnie by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech”.

Aborcja jest grzechem obciążonym ekskomuniką, w normalnym czasie odpuszczenie tego grzechu związane jest ze specjalnymi warunkami.

Papież chce maksymalnie rozszerzyć posługę Miłosierdzia. Jego decyzja pokazuje, że Kościół jest otwarty dla osób szukających nadziei i nowego życia w Chrystusie – mówi ks. prof. Jan Perszon, kierownik Katedry Teologii Fundamentalnej I Dogmatycznej UMK i dodaje:

Sądzę, że z sakramentu pojednania w Roku Miłosierdzia, roku szczególnej łaski, nie skorzystają osoby przypadkowe, które za nic mają Chrystusa. Jeżeli będą miały prawdziwe pragnienie podjęcia pokuty i uświadomią sobie wielkość tej zbrodni, to owo miłosierdzie szafowane przez Kościół nie z upoważnienia Papieża, czy jakiegoś innego człowieka, ale samego Chrystusa, Głowy Kościoła, będzie po prostu wyjściem naprzeciw tym osobom. Może z różnych powodów te osoby mają problem z dotarciem do spowiednika uprawnionego do odpuszczania takich grzechów, w Roku Miłosierdzia znajdą taką okazję – podkreśla ks. prof. Jan Perszon.

List Ojca Świętego jest związany ze zbliżającym się Nadzwyczajnym Rokiem Świętym, który rozpocznie się w grudniu i potrwa do listopada 2016r. Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypadnie w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II.

RIRM

drukuj