fot. sxc.hu

Diagnoza Społeczna 2015: mamy mniej stresu i więcej pieniędzy?

„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował w dzisiejszym wydaniu Diagnozę Społeczną 2015. Autor badania prof. Janusz Czapiński wskazuje, że Polacy w tym roku są szczęśliwsi, niż kiedykolwiek wcześniej.

Z badania prof. Janusza Czapińskiego z UW wynika, że mamy mniej stresu i więcej pieniędzy, a rekordowe 81,2 proc. z nas pozytywnie ocenia swoje życie.

Natomiast, dochody przeciętnego gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich 2 lat miały wzrosnąć o 314 zł. Większość badanych uważa, że ma udane życie rodzinne i zawodowe. Zadowolenie z małżeństwa i potomstwa deklaruje ponad 80 proc. badanych.

Socjolog, dr Bogdan Więckiewicz negatywnie odniósł się do przygotowanej przez dziennik Diagnozę Społeczną. Wskazuje on, że przez ostatnie miesiące to niezadowoleni Polacy wychodzą na ulice, by walczyć o swoje prawa i pokazać swój sprzeciw.

Zwraca uwagę m.in. na protesty górników, służb mundurowych, pielęgniarek, rolników czy rodziców.

Te dane przeczą liczbie protestów, lekceważeniu przez Sejm inicjatyw obywatelskich, a także skali emigracji zarobkowej. Widzimy, że społeczeństwo Polskie, również niezadowolone jest chociażby z zarobków, kiedy cały czas dystans Polaków do krajów Europy Zachodniej jest stosunkowo duży. Nasze zarobki są mniejsze. Obserwujemy chociażby zjawisko emigracji w celach zarobkowych, właśnie po to, żeby poprawić swoją sytuację materialną i własny byt. Dlatego, jeżeli obserwujemy takie procesy, to nie wiem czy można mówić o zadowoleniu, bo gdyby ktoś był zadowolony, to by nie opuszczał kraju, a pozostałby w Polsce. Siedziałby w domu i nie starałby się poprawiać własnej sytuacji materialnej, często kosztem chociażby rodziny. Wyjeżdżają ojcowie, wyjeżdżają matki, pozostawiają dzieci, których też dotyczy problem związany z chociażby z tzw. eurosieroctwem – zwraca uwagę Bogdan Więckiewicz.

Ostatnia Diagnoza z 2013 r. wskazywała, że odsetek dobrze oceniających swoją kondycję materialną był mniejszy o 5 pkt proc., niż obecnie.

Diagnoza Społeczna została przygotowana po raz ósmy.

DGP/RIRM

drukuj