fot. flickr

Deszczowo prawie w całej Polsce; przejaśnienia możliwe tylko na północy kraju

Jak informuje IMGW, nad Europą będą przeważały niże, jedynie Skandynawia znajdzie się pod wpływem wyżu znad Morza Norweskiego.

Polska będzie w zasięgu niżu, którego ośrodek znad Niemiec przemieści się przez Czechy nad Słowację. Do naszego kraju będzie napływało powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie wzrastało.

W sobotę na południu kraju będzie zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami umiarkowane. Na pozostałym terenie zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami opady deszczu, a wysoko w górach śniegu. Prognozowana suma opadów deszczu na południu Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska i Małopolski do 20 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach i Sudetach miejscami o 15 cm. Temperatura maksymalna od 8 st. na północnym wschodzie do 12 st. na Pomorzu Zachodnim i na Lubelszczyźnie. W miejscowościach podgórskich około 6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni i wschodni.

W nocy z soboty na niedzielę na południu kraju zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami umiarkowane. Na Podhalu opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach śniegu. Na pozostałym terenie zachmurzenie małe, jedynie nad morzem umiarkowane i tam miejscami przelotne opady deszczu. Prognozowana suma opadów deszczu do 20 mm na południu Małopolski i Śląska. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach Tatr o 15 cm. Temperatura minimalna od -2 st. na Suwalszczyźnie, około 2-3 st. na przeważającym terenie kraju, do 5 st. na Podkarpaciu. Na wybrzeżu najcieplej, od 5 do 8 st. W wielu miejscach kraju, zwłaszcza na północy, wschodzie i w centrum, spadek temperatury przy gruncie od -3 do -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

PAP

drukuj