fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Decyzja MEN-u w sprawie sześciolatków

Minister Anna Zalewska przedstawi dziś informacje o stanie przygotowania szkół na objęcie obowiązkiem szkolnym sześciolatków. Do przygotowania i przedstawienia takiej informacji obliguje ministra ustawa o systemie oświaty.

Obecny rok szkolny jest pierwszym, gdy obowiązkowo do szkoły musiał pójść cały rocznik dzieci sześcioletnich. Jednocześnie jest ostatnim takim rokiem, bo od 1 września zniesiony zostanie obowiązek szkolny dla sześciolatków.

To efekt znowelizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawy o systemie oświaty. Oznacza to, że dzieci znów będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole w wieku siedmiu lat.

Poseł PiS-u Dariusz Piontkowski z sejmowej komisji edukacji, mówi że dzisiaj, nie można jeszcze w pełni ocenić skutków obowiązku szkolnego sześciolatków.

– Musimy z tym zaczekać przynajmniej kilka miesięcy, kiedy będzie można rozpocząć badania dotyczące sytuacji z tej obecnej 1 i 2 klasy, bo tam dopiero są dzieci przymusowo posyłane do szkół. My nadal uważamy że była to fatalna decyzja Rządu PO-PSL. Rodzice buntowali się przeciwko takim działaniom, zbierali podpisy pod wnioskami o referendum czy ustawę, która zmieniłaby tę sytuację. Dziś po prostu zrealizowaliśmy postulaty rodziców. Natomiast stara władza broni, oczywiście, swoich decyzji, ale są to decyzje wbrew woli większości rodziców. Stąd my będziemy konsekwentnie realizowali projekt, który pozwala rodzicom zdecydować, czy ich sześciolatek ma pójść do szkoły wcześniej, czy dopiero w wieku  siedmiu lat – wyjaśnia Dariusz Piontkowski z sejmowej komisji edukacji.

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało jeszcze w kampanii wyborczej.

Projekt wprowadza obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 7 lat i przedszkolny dla dzieci 6-letnich. Dzieciom pięcio- i czteroletnim nadal przysługiwać będzie prawo do wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że samorząd będzie zobowiązany do zapewnienia go dziecku, jeśli wystąpią o to rodzice.

RIRM

drukuj