Davos: Trwa Światowe Forum Ekonomiczne

W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. Obok tematów gospodarczych politycy koncentrują się na polityce obronnej i bezpieczeństwie. Twarzą trwającego w Davos Światowego Forum Ekonomicznego jest uczestniczący w spotkaniu po raz pierwszy prezydent Chin Xi Jinping.

W wystąpieniu inaugurującym Forum Xi Jinping ostrzegał, że nikt nie wyjdzie zwycięsko z wojny handlowej. W trakcie wizyty w siedzibie ONZ w Genewie podkreślił, że Pekin będzie szukał nowego modelu relacji z USA.

– Wielkie mocarstwa powinny szanować nawzajem swe fundamentalne interesy i budować nowy model relacji, oparty na wzajemnym szacunku i bezkonfliktowej współpracy – wskazał prezydent Chin.

Wcześniej Xi Jinping spotkał się z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką deklarując, że Chiny są gotowe pomóc w rozwiązaniu trwającego konfliktu na Ukrainie. Od momentu aneksji Krymu Pekin stara się wypośrodkować swoje stanowisko. Z jednej strony respektuje integralność terytorialną Ukrainy, z drugiej unika polityki alienowania Moskwy, biorąc pod uwagę rosyjskie interesy.

O tym, że Rosja jest największym zagrożeniem dla międzynarodowego porządku liberalnego przekonywał w Davos ustępujący wiceprezydent USA Joe Biden.

– Pod rządami prezydenta Putina Rosja wszelkimi dostępnymi sposobami próbuje osłabić projekt europejski, testować podziały między zachodnimi państwami i powrócić do polityki określonych stref wpływów. Widzieliśmy jej agresję wobec swoich sąsiadów. Wysyłanie tzw. małych zielonych ludzików przez granicę miało wywołać przemoc i natężenie separatystów na Ukrainie – mówił Joe Biden.

Jednym z głównych tematów Światowego Forum Ekonomicznego jest współpraca poszczególnych krajów z nową administracją USA. Otwartość na dialog z Rosją i możliwość zniesienia nałożonych na kraj sankcji – deklarował prezydent elekt Donald Trump. Gotowość do współpracy z Moskwą potwierdza także Unia Europejska. Nie może ona odbywać się jednak kosztem Ukrainy – przekonuje szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

– Unia Europejska może współpracować z Rosją w wielu kwestiach. W niektórych zagadnieniach, a mianowicie w sprawie Ukrainy, mamy poważnie rozbieżności, ale – tak sądzę – jesteśmy wspólnie z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi zobowiązani do respektowania porozumień mińskich. Nasze sankcje są związane wyłącznie z tym. W chwili, gdy porozumienie z Mińska będzie realizowane nasze sankcje wygasną – powiedziała Mogherini.

W trwającym w Davos Światowym Forum Ekonomicznym aktywnie uczestniczy także polska dyplomacja. Integracja finansowa Komisji Nadzoru Finansowego z Narodowym Bankiem Polskim była tematem rozmów prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wczoraj do Szwajcarii dotarł również szef polskiego MSZ. Witold Waszczykowski spotka się m.in. szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl