fot. premier.gov.pl

Premier B. Szydło udała się do Budapesztu na spotkanie Europy Środkowej i Chin

Premier Beata Szydło dzisiaj w Budapeszcie weźmie udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka jednym z celów polskiej delegacji jest szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

Będzie to szóste spotkanie państw Europy Środkowej i Chin w formacie 16 plus 1.

„Będzie rozmowa przede wszystkim o współpracy gospodarczej z Chinami całej szesnastki, ale również poszczególnych państw” – zapowiedziała w piątek premier Beata Szydło.

„Przewodnim tematem szczytu będzie pogłębienie współpracy gospodarczej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój” – powiedział PAP Rafał Bochenek.

Jak podkreślił, celem polskiej delegacji na czele z premier Beatą Szydło jest promocja polskich przedsiębiorców i ich produktów, a co się z tym wiąże szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

„Zależy nam na konkretnych działaniach, które przyczynia się do rozwoju współpracy gospodarczej, co długofalowo będzie korzystne dla obu stron” – zaznaczył rzecznik rządu.

W poniedziałek w Budapeszcie premier weźmie udział w sesji plenarnej szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Spotka się też z premier Serbii Aną Brnabić.

Na marginesie szczytu dojdzie także do podpisania porozumienia o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan.

W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

Polska ma podpisaną umowę o strategicznej współpracy z Chinami.

PAP/RIRM

drukuj