Premier Szydło: Nasi przodkowie, z których nieliczni jeszcze żyją, sławili się mądrością i bohaterstwem

Westerplatte to symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Obchody na gdańskim Westerplatte tradycyjnie rozpoczęły się o godz. 4.45. Odegrany został hymn i odmówiona modlitwa za poległych. Odbył się też Apel Pamięci i złożono wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

W przemówieniu premier Beata Szydło przypomniała, że to na Westerplatte miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej i rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów ofiar.

Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że Polska była ofiarą wojny, ale była też jej bohaterem. Możemy być dziś z siebie dumni – zachowaliśmy się jak trzeba – dodała.

– Nasi przodkowie, z których nieliczni jeszcze żyją, sławili się mądrością i bohaterstwem. Wartości, którymi podczas wojny kierowali się Polacy legły u podstaw procesu jednoczenia się kontynentów. Rozpoczął się przecież w odpowiedzi na piekło wojny, dlatego w dobie, kiedy w Europie rodzą się różne partykularyzmy Polska ma moralne prawo upominać się o te wartości, ma obowiązek stać na straży solidarności, jedności i równych praw wszystkich państw. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której niektórzy europejscy przywódcy ulegną pokusie, aby z innymi rozmawiać z pozycji siły – zaznaczyła Beata Szydło

Premier przekonywała, że tylko w zjednoczonej i zachowującej podmiotowość państw członkowskich Europie, narody europejskie mogą skutecznie bronić swoich interesów i zachować pożądane obecnie bezpieczeństwo.

List do uczestników uroczystości na Westerplatte skierował też prezydent Andrzej Duda, który dziś obchodził 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

W obchodach na wybrzeżu oprócz premier wziął udział także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Obecnie uczestniczy on w promocji oficerskiej absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość odbywa się na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl