Dary dla Polaków na Ukrainie dotarły do Mariupola

Transport z pomocą dla Polaków mieszkających na wschodzie Ukrainy dotarł dziś do Mariupola. Ponad trzy tony żywności, materiałów sanitarnych i środków pierwszej potrzeby przygotowała fundacja Wolnośc i Demokracja.

Zbiórka pieniędzy na zakup darów trwała od połowy marca. Transport wyruszył z Warszawy na początku tego tygodnia. Pierwsza jego część trafiła do Caritas parafii rzymsko-katolickiej w Doniecku. Pozostałe dary przyjechały dziś do Mariupola. Pomoc trafi także do miejscowości Krasnoarmiejsk gdzie schroniła się duża grupa uciekinierów z terenów objętych walkami.

Dary zostaną rozdysponowane pomiędzy najbardziej potrzebującymi Polakami. Otrzymają oni głównie niepsujące się produkty spożywcze m.in: kasze, makarony i konserwy, żywność dla dzieci, środki czystości i higieny, a także leki. Transport organizowany przez fundację Wolność i Demokracja został przygotowany specjalnie dla naszych rodaków, do których niestety nie trafiła pomoc wysłana przez Polski rząd.

Na pomoc z Ojczyzny liczy bardzo wiele osób z polskimi korzeniami. Według Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie teren Donbasu zamieszkiwało 4 tys. osób pochodzenia polskiego. 400 z nich miało Kartę Polaka. Spora grupa uciekła na zachód Ukrainy. Dzięki pomocy rządu, ponad 180 osób przyjechało do Polski, gdzie zaczęło nowe życie.

Kilkadziesiąt Polaków uciekło, jednak na własną rękę i niestety nie objęła ich rządowa pomoc. Wspierają ich ludzie dobrej woli oraz fundacja Wolność i Demokracja.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl