fot. PAP/EPA

Szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej udaje się z wizytą na Ukrainę

To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu, ks. abp. Paula Gallaghera, od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Duchowny spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisławem Gądeckim.

Watykański Sekretariat Stanu podkreślił na Twitterze, że pochodzący z Wielkiej Brytanii ks. abp Paul Gallagher złoży wizytę na Ukrainie z okazji 30-lecia relacji dyplomatycznych między tym krajem a Stolicą Apostolską. Jak dodano, duchowny odwiedzi Kijów, Lwów oraz miejsca szczególnie dotknięte przez wojnę, by „okazać bliskość Papieża i Stolicy Apostolskiej i potwierdzić znaczenie dialogu dla przywrócenia pokoju”.

Ks. abp Paul Gallagher przybędzie do Lwowa, gdzie odwiedzi ośrodek, w którym przyjmowani są uchodźcy z innych części Ukrainy. Spotka się też z greckokatolickim biskupem Lwowa, Ihorem Woźniakiem.

Na jutro zaplanowane jest spotkanie szefa dyplomacji Watykanu z gubernatorem obwodu lwowskiego, Maksymem Kozickim. Następnie duchowny uda się do Kijowa, gdzie złoży wizytę zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskupowi większemu kijowsko-halickiemu, Światosławowi Szewczukowi.

Ksiądz arcybiskup Paul Gallagher spotka się też z przewodniczącym polskiego Episkopatu, księdzem arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Delegacja polskiego Episkopatu na czele z jego przewodniczącym udała się na Ukrainę z wizytą solidarności, by – jak wcześniej poinformowano – przekazać „wyrazy duchowej łączności polskiego Kościoła z wszystkimi, którzy cierpią w wyniku trwającej w tym kraju wojny”.

Na piątek zapowiedziano spotkanie ks. abp. Paula Gallaghera z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułebą. Odwiedzi on też miejsca zaatakowane przez rosyjskie wojska i spotka się z dziennikarzami.

Do wizyty papieskiego wysłannika na Ukrainie dochodzi w czasie, w którym Stolica Apostolska stara się znaleźć równowagę między ogromną troską o los Ukraińców i potępieniem wojny nazywanej przez Ojca Świętego Franciszka „barbarzyństwem”, „świętokradztwem” i „masakrą”, a podejmowanymi próbami, by nie przekreślać szans na dialog z Rosją w ramach wszelkich możliwych wysiłków na rzecz pokoju.

Jednocześnie watykańska dyplomacja stara się pogodzić dwa spojrzenia: często krytykowany przez papieża Franciszka przemysł zbrojeniowy i zwiększanie wydatków na broń z nauczaniem Kościoła, zgodnie z którym kraj ma prawo do obrony w obliczu agresji.

Obecna wizyta ks. abp. Paula Gallaghera była planowana jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę i miała na celu uczczenie 30-lecie wzajemnych relacji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl