fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

D. Piontkowski: Chcemy, aby szkoły wróciły do nauki stacjonarnej, dlatego przygotowaliśmy wytyczne dot. ich przygotowania

Wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski, zapewnia, że polskie szkoły będą gotowe na przyjęcie uczniów 1 września w trybie stacjonarnym. W tym celu resort wydał specjalne rekomendacje, które mają zabezpieczyć zdrowie dzieci i nauczycieli.

Informacje na temat przygotowania szkół do rozpoczynającego się 1 września nowego roku szkolnego, wiceminister przedstawił w środę posłom z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tej chwili założeniem jest powrót uczniów do nauki stacjonarnej. Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemicznej. Jeżeli liczba nowy zakażeń będzie rosnąć, należy się spodziewać wprowadzenia modelu hybrydowego w szczególnie zagrożonych regionach. Dariusz Piontkowski zapewnia, że są gotowe rozwiązania prawne oraz techniczne w tym zakresie.

– Chcemy, aby szkoły wróciły do nauki stacjonarnej, dlatego przygotowaliśmy wytyczne, które mówią o tym, jak przygotować placówki edukacyjne. W wytycznych mówimy o dezynfekcji pomieszczeń, o zachowaniu dystansu, używaniu środków ochrony osobistej przez nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Chcemy, aby nauka mogła przebiegać w jak najbezpieczniejszych warunkach. Mamy nadzieję, że będzie to nauka stacjonarna –  wskazał polityk.

Wiceminister edukacji zaznacza, że ponad 70 proc. nauczycieli jest już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Na razie resort nie bierze pod uwagę wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników szkół.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj