Czy czeka nas kryzys mleczny?

 

Ceny, które rolnicy otrzymują za mleko są coraz niższe. Mleczarnie płacą rolnikom coraz mniej, a to może doprowadzić do głębokiego kryzysu. Produkcja mleka przestaje być opłacalna.

 

Unia Europejska w żaden sposób nie reaguje na zaistniałą sytuację. W lipcu odrzuciła wniosek polskiego resortu rolnictwa o przywrócenie dopłat do eksportu.

 

Oczekujemy, że nowy minister rolnictwa ponownie złoży wniosek do Brukseli. Ten problem jest nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii – zaakcentował Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych.

 

„Problem jest bardzo złożony bo trzykrotnie było już składane przez ministra poprzedniego wnioski. Zostały odrzucane i oczekujemy, że nowy minister natychmiast ponownie złoży wniosek o te dwa działania czyli na wykup, na przechowalnictwo prywatne jak i również na wykup interwencyjny. Te mechanizmy Unia Europejska ma tylko nie chce uruchamiać środków. Pamiętajmy, że to nie tylko w Polsce jest problem, ale jest problem chociażby ostatnich procesów, które były w Brukseli kiedy to wylewano mleko w Brukseli, więc problem jest Unii Europejskiej.

Unia Europejska posiada mechanizmy mogące rozwiązać ten problem. Jak zauważa Jerzy Chróścikowski – podobna sytuacja miała już miejsce w 2008 roku.

 

„Powinna Unia Europejska chcieć pomóc, tym bardziej, że ma takie mechanizmy do rozwiązania. Wykupić te zapasy, które są na interwencję i w ten sposób regulować. Bo nie raz dojdzie do takiej sytuacji jak miała miejsce w 2008 roku kiedy rzeczywiście podjęto spóźnioną interwencję i bardzo go drogo to kosztowało. Myślę, że lepiej podejmować wcześniej niż później. Nie aż do jesieni jak w 2008 roku”.

Unijni rolnicy obawiają się, że sytuacja się nie poprawi. W lipcu strajkowali rolnicy brytyjscy, farmerzy z Niemiec już zapowiedzieli protesty. Polscy gospodarze na razie nie planują protestów.

 

Wypowiedź Jerzego Chróścikowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl