Ekshumacje na Warszawskich Powązkach

Trwają prace ekshumacyjne na warszawskich Powązkach na tzw. Łączce.

Do tej pory ekipie poszukiwawczej udało się odnaleźć szczątki 52 osób – jedna spośród nich to kobieta pozostali to mężczyźni – wszyscy byli ofiarami komunistycznych represji w czasach stalinowskich.

 

 

Na miejscu od trzech tygodni pracują archeolodzy, lekarze patolodzy i genetycy.

 

„W ogromnej większości szczątki nie posiadają żadnych rzeczy osobistych. Do nielicznych przypadków należą takie, kiedy udaje się odnaleźć grzebień, albo medalik przy zwłokach tych pochowanych na Kwaterze Ł”- powiedział dr Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN.

 

W jednej z jam grobowych odnaleziono 11 skorodowanych pocisków pistoletowych, które były stosowane w broni krótkiej ale też tzw. sowieckiej pepeszy.

 

„Jeden z lotników, który przeżył katastrofę lotniczą, ma wmontowaną platynową blaszkę w jednej z nóg, jeżeli znajdziemy takie szczątki, będziemy mogli powiedzieć wiemy, kto przed nami leży, wiemy w którym roku wykonano ten grób i wtedy nasze szanse na odnalezienie, tych, którzy byli pochowani w tym samym czasie obok naszego lotnika, będą znacznie większe. Czekamy każdego dnia na taki przełom, na razie jednak on jeszcze nie nastąpił”- powiedział dr Krzysztof Szwagrzyk

 

Ofiary z reguły uśmiercano metodą katyńską strzałem w tył głowy.

 

Wypowiedź  Krzysztofa Szwagrzyka:

 


Pobierz Pobierz

 


Pobierz Pobierz

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl