Członkowie KRRiT przed Trybunał Stanu?

Już za chwilę wnioskiem o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu zajmie się sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

 

Podczas posiedzenia prezydium komisji wniosek został uzupełniony o dwie opinie Biura Analiz Sejmowych i Biura Legislacyjnego Sejmu. Ich wykonanie zleciła marszałek izby Ewa Kopacz. Obecnie pojawiły się rozbieżności pomiędzy posłami. Dotyczą one tego czy istnieje potrzeba zasięgnięcia jeszcze kolejnych opinii – powiedział wiceszef komisji odpowiedzialności  konstytucyjnej poseł Andrzej Duda.

 

Przewodniczący i jego zastępca z Platformy Obywatelskiej uważają, że trzeba zaczerpnąć jeszcze dodatkowych opinii prawnych. Moim zdaniem te dwie obecne są wystarczające. One nie są całkowicie zbieżne ze sobą. Jeżeli w jednej gdzieś występują uchybienia, to w drugiej jest powiedziane, że akurat ten element jest w porządku. Uważam, że Komisja powinna we własnym zakresie zdecydować o pozytywnym zaopiniowaniu uzupełnionego już wniosku. Takie jest moje stanowisko i takie stanowisko będę prezentował na Komisji – powiedział Andrzej Duda.

 

Dokument złożyli posłowie PiS w związku z nieprawidłowościami jakich dopuściła się Krajowa Rada przy rozdzielaniu miejsc na pierwszym  multipleksie cyfrowym.  O miejsce wnioskowała m.in. Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam. Krajowa Rada odrzuciła jednak wniosek fundacji.

 

Nie mamy wątpliwości, że doszło do szeregu naruszeń prawnych – akcentował Duda.

 

„Uważamy, że doszła do całego szeregu naruszeń prawa w działalności Rady. Pewne elementy zostały rozpoznane i to są takie  naruszenia prawa, których nie da się rozpatrywać skutecznie przed Sądem Administracyjnym, dlatego że sąd nie bada tego co działo się w trakcie postępowania i nie bada tego tam gdzie była możliwość podjęcia decyzji uznaniowej. Pojawia się pytanie: Dlaczego taką a nie inną decyzję podjęto? My uważamy, że na tym pojawił się cały szereg uchybień i że decyzje jakie były podejmowane w poszczególnych punktach przy odrzucaniu poszczególnych wniosków o rozszerzenie koncesji były podejmowane niezasadnie”. – akcentował Duda.

 

Wypowiedź poseł Andrzej Duda


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj