fot. PAP/Wojtek Jargiło

Czeka nas kolejny deszczowy dzień

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i północno-wschodnia znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia z centrum odpowiednio nad Zatoką Biskajską i Finlandią. Wschodnia Europa będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, związanego z niżem znad rejonu Morza Czarnego. Częściowo Wyspy Brytyjskie i Skandynawia będą pod wpływem dość głębokiego niżu z ośrodkiem nad północnym Atlantykiem, któremu towarzyszyć będą liczne fronty.

Polska będzie na skraju niżu z ośrodkiem w rejonie Morza Czarnego, od zachodu stopniowo dostawać się będziemy pod wpływ wyżu znad Francji. Z zachodu ku centrum przemieszczać się będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, cieplejszej na wschodzie, nieco chłodniejszej na zachodzie. Ciśnienie nieznacznie wzrośnie.

W poniedziałek zachmurzenie na ogół umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu, a we wschodniej i centralnej Polsce również burze. W czasie burz opady gradu oraz intensywne opady deszczu. Prognozowana suma opadów do 50 mm na północnym wschodzie oraz północy Mazowsza, do 40 mm na Lubelszczyźnie i w Małopolsce, od 15 mm do 25 mm na pozostałym obszarze. Temperatura maksymalna od 19 st. C, 20 st. C na południu i 21 st. C, 22 st. C na Pojezierzu Pomorskim do 25 st. C, 27 st. C miejscami na wschodzie kraju, chłodniej tylko nad morzem i w kotlinach górskich, od 16 st. do 18 st. C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, we wschodniej połowie kraju okresami duże i tam przelotne opady deszczu, a początkowo też miejscami burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 40 mm na północnym wschodzie, do 30 mm na Warmii i 20 mm na wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie. Miejscami, głównie na północy i w centrum, miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 9 st. C, 10 st. C w kotlinach górskich i 11 st. C miejscami na zachodzie do 15 st. C, 16 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

PAP

drukuj