fot. PAP/EPA

Cypr przyjął ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków

Parlament Cypru przyjął ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków. Na mocy, której rząd może podzielić je na „dobre” i „złe” banki. To już trzecia ustawa, która ma zabezpieczyć pomoc od UE i MFW.

Nowe prawo najprawdopodobniej zostanie w pierwszej kolejności zastosowane do dwóch największych i najbardziej zagrożonych upadkiem banków: Laiki Popular Bank oraz Bank of Cyprus.

Ma to ich zdaniem umożliwić uporządkowaną restrukturyzację tych instytucji bez strat po stronie drobnych posiadaczy.

Sytuacja upadających banków cypryjskich jest poważna, ale tak naprawdę nie dotyczy zwykłych obywateli – mówi poseł Cezary Mech, były wiceminister finansów.

– Sytuacja Cypru jest trudna, ale nie jest beznadziejna o tyle, że na mocy prawa, które przyjęli już wcześniej, kluczowe jest to, iż depozytariusze do 100 tys. euro tak naprawdę przy bankructwie tych banków mają prawo wycofać w pierwszej kolejności swoje zobowiązania. Cała batalia w Europie toczy się o to, kto ma ponieść koszty tych strat, które poniosą inwestorzy, którzy zainwestowali w te banki. Nie dotyczy ona tak naprawdę obywateli – powiedział poseł Cezary Mech.

Tymczasem Parlament Cypru przyjął także dwie inne ustawy. Pierwsza pozwala na utworzenie funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach. Druga umożliwia rządowi okresowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych.

– Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą kontroli przepływów kapitałowych to umożliwia ona ewentualną ucieczkę kapitałów, ale i tak jest to rozwiązanie częściowe i nie rozwiązuje głównego problemu. Drugie rozwiązanie jest tak naprawdę skokiem na wszelkiego typu ewentualne dochody Cypryjczyków. Oznacza wyprzedawanie wszystkiego co Cypr ma, w obce ręce dodatkowych inwestorów – dodał poseł Cezary Mech.

Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotują wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy.

RIRM

drukuj