fot. PAP/Marcin Bielecki

Coraz bardziej prawdopodobne powstanie drugiego terminala LNG w Polsce

Powstanie drugiego terminala LNG w Polsce jest coraz bardziej prawdopodobne. Trwają analizy mające określić wielkość inwestycji. Po nich zapadnie ostateczna decyzja.

Za inwestycję w Zatoce Gdańskiej ma odpowiadać spółka Gaz-System. Plany przewidują budowę pływającego terminala, czyli statku regazyfikacyjno-magazynowego.       Na podobny system zdecydowała się Litwa. Od 2015 roku taka jednostka cumuje w litewskim porcie w Kłajpedzie.

Poseł Janusz Kowalski, były wiceprezes PGNiG, wskazuje, że inwestycja powinna zostać szybko zrealizowana. Dodaje, że pozytywnie wpłynie ona na niezależność energetyczną Polski.

– Ta jednostka musi być jak najszybciej zrealizowana, po to, aby w przypadku szantażu energetycznego z Rosji lub z kierunku zachodniego, mieć powiększone zdolności odbioru surowca z wykorzystaniem przestrzeni morskiej. Pamiętajmy, że rozbudowywany terminal LNG w Świnoujściu ma dziś możliwość importu 5 mld m3 gazu, a będzie mieć 7 mld m3. Potrzeba jednak zdecydowanie więcej – tłumaczy poseł.

Pływający terminal miałby odbierać co najmniej 4,5 mld m3 gazu rocznie.

Polska chce być w przyszłości hubem gazowym. W tym celu budowany jest gazociąg Baltic Pipe. Wkrótce do Polski popłynie gaz z szelfu norweskiego. Ponadto na granicach trwa budowa interkonektorów, które pozwolą na połączenie krajowego systemu przesyłowego z innymi państwami.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl