COP19: zgoda ws. finansowania walki ze zmianami klimatu

Szczyt klimatyczny uzgodnił w sobotę finansowanie walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się. Co roku kraje rozwinięte mają na ten cel przeznaczać co najmniej 10 mld dolarów ze środków publicznych tak, by zmobilizować środki prywatne.

Finansowanie łagodzenia zmian klimatycznych w biedniejszych krajach było jedną z najbardziej spornych kwestii dobiegającego końca szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie, który rozpoczął się 11 listopada. W przyjętej w sobotę decyzji wezwano państwa rozwinięte, by zapewniły finansowanie publiczne w wysokości co najmniej 10 mld dolarów rocznie.

Finansowanie publiczne ma przyciągnąć środki prywatne tak, aby w 2020 roku było to w sumie 100 mld dolarów rocznie. Takie finansowanie obiecano na szczycie klimatycznym w Kopenhadze w 2009 r. Kraje rozwinięte mają prezentować konwencji klimatycznej ONZ plany spełnienia tego celu, a co dwa lata w tej sprawie mają zbierać się ministrowie.

Już przed przyszłym szczytem w Limie w grudniu 2014 r., kraje rozwinięte mają wpłacić „znaczące” składki do Zielonego Funduszu Klimatycznego.

Ponadto w piątek postanowiono zapełnić fundusz adaptacyjny 100 milionami dolarów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl