Ostatni dzień szczytu klimatycznego w Niemczech

Dziś ostatni dzień szczytu klimatycznego w niemieckim Bonn. Wciąż jednak trwają negocjacje i zapadają kluczowe decyzje. Mają one duże znaczenie dla przyszłorocznego szczytu, który odbędzie się w Polsce. Jego prezydentem będzie minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Spotkanie w Bonn jest swego rodzaju przygotowaniem do tego, byśmy mogli podjąć ostateczne decyzje (…). Rola Polski jest dobrze rozumiana, również cały świat przywiązuje wielką wagę do XXIV konwencji klimatycznej w Katowicach widząc w tym wielką szansę. Widząc, że zostanie tam opracowany dokument końcowy, który będzie wytyczał postępowania w kierunku implementacji porozumienia paryskiego tak, aby cele zarysowane w tym porozumieniu były realizowane już od 2020 roku po to, by główne problemy świata zostały załatwione przy wspólnym działaniu wszystkich państw świata – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska podczas czwartkowego wystąpienia w Bonn akcentował, iż zmiany klimatu stanowią jedno z najpoważniejszych globalnych wyzwań. Dodał, że musi mu sprostać cała społeczność międzynarodowa. Wymaga to zbiorowego wysiłku i zaangażowania wszystkich państw – podczas wczorajszego minister prof. Jan Szyszko.

Zmiany klimatu są największym wyzwaniem w obecnych czasach. Degradacja ziemi, wylesianie terenów, zmniejszenie zasobów wody pitnej, brak dostępu do elektryczności, jedzenia, edukacji – wpływają na stan życia ludności w regionach, w których zamieszkują (…). Dostęp do rozwoju jest podstawowym prawem każdej osoby. Musimy jednocześnie wspierać rozwój, a także chronić klimat. Musimy wspierać ludzi w uzyskiwaniu niezawodnych źródeł energii i chronić naturalne zasoby – podkreślał szef resortu.

Katowice – to właśnie w tym polskim mieście odbędzie się przyszłoroczny szczyt klimatyczny COP24. Musimy być zmobilizowani przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach tak, jak byliśmy zmobilizowani jeszcze przed porozumieniem paryskim – zwracał uwagę polityk.

– Miasto będące gospodarzem przyszłego szczytu klimatycznego – Katowice – jest jednym z symboli rozwoju w Polsce. Zarówno miasto, jak i cały rozwój zostały zmienione w strefę nauki, innowacji, kultury i nowoczesnego przemysłu (…). Chciałbym podzielić się z wami pewnymi refleksjami na temat przyszłorocznej konferencji. Jej sukces jest zależny od waszej chęci uczestniczenia. Zrobimy co w naszej mocy, aby uczynić proces negocjacji uczciwym i transparentnym – akcentował minister Jan Szyszko.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl