fot. pixabay.com

Co z oprocentowaniem lokat i depozytów?

Rząd zapowiedział działania zachęcające Polaków do oszczędzania. Niewykluczone są zmiany ustawowe, które wymuszą na bankach podniesienie oprocentowania lokat i depozytów. W części sektora pojawia się samodzielna refleksja. Trzymanie oszczędności w bankach to czynnik ograniczający inflację.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń–luty bieżącego roku wyniósł ponad 4 mld zł. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to wzrost o ponad 97 proc. Według polskiego rządu banki powinny podzielić się pieniędzmi z obywatelami, więc pojawią się decyzje o wsparciu kredytobiorców, które obciążą sektor. To jednocześnie apel do banków, by podniosły oprocentowanie lokat.

„Dostajemy pierwsze sygnały z sektora bankowego, że refleksja, przynajmniej w części sektora, przyjdzie samodzielnie. Na to liczymy” – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.

Alior Bank podniesie oprocentowanie lokat do 5 proc. Wzrosty planuje też bank Pekao SA. Jego prezes, Leszek Skiba, uzasadnił, że zachęcanie do oszczędzania to czynnik ograniczający inflację i banki powinny brać udział w tym procesie.

„Obecnie, w związku z utrzymującym się trendem inflacyjnym, pracujemy nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat. Szczegóły przedstawimy w perspektywie najbliższych dni” – podkreślał Leszek Skiba, prezes Pekao S.A.

Według Ludwika Koteckiego, który z inicjatywy Senatu jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej, konkurencję bankom komercyjnym powinien narzucić Narodowy Bank Polski. Ekonomista zaproponował emisję obligacji z wysokim oprocentowaniem. Odbiorcami rozwiązania miałyby być głównie gospodarstwa domowe.

Po stronie rządu pojawił się sygnał, że resort finansów może wyjść z propozycją uatrakcyjnienia obligacji. W grę wchodzą także rozwiązania ustawowe.

„W ciągu najbliższych paru dni zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W sprawie sytuacji w sektorze bankowym premier prowadził konsultacje z szefami UOKiK-u i KNF-u. Sektor notuje nadpłynność. Oznacza to, że banki nie potrzebują pieniędzy klientów, stąd ich opieszałość w podnoszeniu oprocentowania lokat.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl