fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Co z oprocentowaniem depozytów?

Obóz rządzący ponownie naciska na banki w sprawie oprocentowania depozytów. Pojawia się pomysł podatku od zysków, które na początku tego roku są rekordowe w przypadku banków.

Według prezesa PiS oprocentowanie depozytów wciąż jest zbyt niskie. Najlepsze oferty na rynku sięgają 7 proc., choć inflacja wzrosła już do 15,6 procent. W tym samym czasie, po reakcji Rady Polityki Pieniężnej, stopy procentowe wzrosły do 6 procent. Na początku tego roku gwałtownie wzrosły zyski banków, dlatego rząd oczekuje, że podzielą się one tymi pieniędzmi z ludźmi. Stąd propozycja wakacji kredytowych, a także zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, jaka padła w Białymstoku, że bez podniesienia oprocentowania depozytów, rząd rozważy nałożenie na banki podatku. O tę zapowiedź pytany był dzisiaj wiceminister finansów, Artur Soboń.

– Jeśli mówimy o podatku od nadmiarowych zysków, to takiego rozwiązania nie wykluczam. Jeśli będziemy widzieli sytuację, że będzie to skuteczne narzędzie na reakcję w sytuacji, w której pozycja poszczególnych podmiotów gospodarczych jest nadużywana w związku z sytuacją zewnętrzną, nadużywana po to, żeby uzyskiwać nadmiarowe zyski kosztem swoich klientów, wtedy możemy reagować – wyjaśnił Artur Soboń w rozmowie z Polskim Radiem.  

Według prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, oficjalne rozmowy na temat opodatkowania zysków banków prowadzi premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl