fot. PAP

Co z budową dróg w technologii betonowej?

Posłowie PiS-u będą dziś pytać ministra infrastruktury o plany budowy dróg expressowych w technologii betonowej. Posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury w tej sprawie ma się odbyć popołudniu.

GDDKiA zdecydowała, że w latach 2014-2020 około 1,5 tys. dróg będzie wybudowanych w taki sposób. Do tej pory betonowe drogi uważane były za droższe i częściej budowane były drogi asfaltowe.

Poseł Jerzy Szmit z Sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że decyzja GDDKiA jest zaskakująca.

– Przede wszystkim wiąże się ono z tym, że wszystkie firmy, które do tej pory budowały drogi, muszą się dramatycznie „przezbroić”, bo nie można tym sprzętem, który do tej pory był stosowany do budowy dróg asfaltowych, budować dróg betonowych. Po drugie, to też pociąga bardzo daleko idące zmiany, jeżeli chodzi o dostawę surowców, o dostawy podwykonawców, także o przeszkolenie załóg. To jest ogromne przedsięwzięcie i nie za bardzo wiadomo, czym ono jest spowodowane. To będzie oznaczało, że polskie firmy będą musiały ponieść ogromne koszty w celu dostosowania się do nowych wymagań GDDKiA – powiedział poseł PiS-u Jerzy Szmit.

Wcześniej drogowcy zaapelowali do premier Ewy Kopacz o interwencję  dotyczącą braku konsultacji ze środowiskiem zmiany technologii budowy nawierzchni dróg z asfaltowej na betonową.

RIRM

drukuj