fot. pixabay.com

KGP: podczas wakacji będziemy dbać o bezpieczeństwo m.in. na drogach i w rejonie kąpielisk

Jak co roku będziemy dbać podczas wakacji o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wypoczynek. Będziemy obecni na drogach, ale też w miejscach wypoczynkowych, czy w rejonie kąpielisk – poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji, inspektor Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas letniego wypoczynku priorytetem polskiej policji jest zapewnienie bezpieczeństwa zwłaszcza na drogach. [czytaj więcej]

„Na drogach oraz w kurortach wypoczynkowych należy się spodziewać większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – zaznaczył.

Podkreślił, że policjanci będą zwracać uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego, w tym przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

„Będziemy również obecni na drogach, zwłaszcza tam, gdzie ruch jest największy. Będziemy pomagać rozładować zatory organizując objazdy, jeśli będzie taka konieczność” – powiedział.

„Policjanci będą sprawdzać również stan techniczny pojazdów realizujących przewóz osób autobusami” – zapowiedział dodając, że wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie internetowej: www.policja.pl.

Zaznaczył, że podobnie jak w latach ubiegłych na stronie www.policja.pl prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

„Na mapie będą zamieszczone informacje o zdarzeniu, takie, jak lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dotycząca liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia z ostatniej doby oraz od początku wakacji” – zapowiedział.

„Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności, czy zmęczenia, mogą być przyczyną tragedii na drodze” – podał.

Przypomniał, aby na wakacje wyruszać wypoczętym i trzeźwym, a przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu.

„Należy też sprawdzić prognozy pogody, aby móc przygotować się do warunków na drodze. W przypadku, gdy burza zaskoczy kierowcę już na trasie, powinno się zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się w bezpiecznym i dozwolonym miejscu – z dala od drzew i konstrukcji. Ponadto w podróż powinno się wyruszać nie <<na styk>>, lecz z zapasem godziny lub dwóch. Pamiętać też należy o przerwach w jeździe” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl