fot. iStock.com

Co roku w Polsce diagnozuje się około 1200 nowotworów wieku dziecięcego

Co roku w Polsce lekarze diagnozują około 1200 nowotworów wieku dziecięcego, a 200 dzieci umiera na te choroby.

Co roku u ponad 400 tysięcy dzieci i młodzieży poniżej 20 lat diagnozuje się raka. Jak informowała jedna z kluczowych organizacji zajmujących się nowotworami dziecięcymi – Childhood Cancer International – w krajach o wysokich dochodach, gdzie kompleksowe usługi są ogólnie dostępne, ponad 80 procent dzieci z chorobą nowotworową jest wyleczonych. Dla porównania, w krajach o niskich i średnich dochodach wyleczonych jest mniej niż 30 procent. Co więcej, spora liczba dzieci nie zostaje w ogóle zdiagnozowana, pochodzą z krajów, gdzie systemy opieki zdrowotnej są na niskim poziomie, usługi zdrowotne są często ograniczone, a niezbędne leki są niedostępne albo zbyt drogie.

Według danych Krajowego Rejestru Onkologicznego w 2019 roku w Polsce nowotwór wieku dziecięcego zdiagnozowano u 579 chłopców i u 538 dziewczynek do 19. roku życia. W wyniku dziecięcych nowotworów zmarło 113 chłopców i 74 dziewczynki. Podobne liczby rejestrowano we wcześniejszych latach.

„Choroby nowotworowe u dzieci są stosunkowo rzadką przyczyną zgonów. W 2019 roku było to 6,6 procent zgonów ogółem wśród chłopców i 7,3 procent wśród dziewcząt. Od około 40 lat umieralność nowotworowa w tej grupie wiekowej zmniejsza się przy utrzymującym się wzroście zachorowalności, co wskazuje na postęp w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego” – przekazał Krajowy Rejestr Onkologiczny KRO w swoim raporcie z 2019 roku.

Wśród dzieci najczęściej rejestrowano białaczki, chłoniaki i nowotwory mózgu. Stanowiły one łącznie ponad 60 procent zachorowań i zgonów. Potwierdził to również Rafał Różewicz z Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

„Najczęstsze nowotwory dziecięce w Polsce to: białaczki, guzy lite, chłoniaki, guzy germinalne, nowotwory złośliwe kości i guzy Wilmsa oraz mięsaki tkanek miękkich. W naszej fundacji najczęściej mamy dzieci z białaczkami i chłoniakami. W tej chwili jest to blisko 1 tysiąc podopiecznych, których aktywnie wspieramy w walce o zdrowie i życie” – przekazała Polska Agencja Prasowa.

Jedną z globalnych organizacji skupiających się na nowotworach dzieci jest Childhood Cancer International. Zrzesza ona oddolne organizacje zajmujące się rakiem u dzieci i krajowe organizacje rodzicielskie. Reprezentuje w sumie 176 organizacji rodziców, stowarzyszeń osób, które przebyły raka u dzieci, grup wsparcia dla chorych na raka u dzieci i towarzystw onkologicznych w 93 krajach na 5 kontynentach.

W Europie interesy wszystkich europejskich członków CCI reprezentuje utworzony w 2015 roku Komitet Regionalny CCI Europe. Według niego, każdego roku w Europie, raka diagnozuje się u 35 tysięcy dzieci i młodzieży, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu. Średnio co 15 minut rodzina otrzymuje wiadomość, że ich dziecko ma raka. Choć w państwach wysokorozwiniętych, czyli w większości państw europejskich, przeżywalność chorych na nowotwory dziecięce jest na poziomie 80 procent, to i tak występują różnice.

„Wskaźniki przeżycia raka u dzieci są o 20 procent mniejsze w krajach Europy Wschodniej, w porównaniu z resztą Europy” – podkreślał Komitet Regionalny CCI Europe.

We wrześniu 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nowe przedsięwzięcie – Globalną Inicjatywę na rzecz Raka Dziecięcego WHO. Głównym celem jest osiągnięcie co najmniej sześćdziesięcioprocentowego wskaźnika przeżycia dzieci chorych na raka do 2030 roku, co oznacza podwojenie światowego wskaźnika wyleczeń dzieci z rakiem. WHO poprzez Inicjatywę, planuje wspierać rządy w ocenie obecnych możliwości w zakresie diagnozowania i leczenia raka, w tym dostępności leków i technologii. W ustalaniu priorytetowych programów diagnostyki i leczenia nowotworów, a także we włączeniu nowotworów dziecięcych do strategii krajowych, pakietów świadczeń zdrowotnych i systemów ubezpieczeń.

W Polsce działają organizacje pomagające dzieciom i rodzinom, które mierzą się z nowotworami dziecięcymi. Jedną z nich jest Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, działająca przy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”.

„Nieprzerwanie od ponad 30 lat na każdym etapie leczenia otaczamy opieką dzieci i nastolatków z chorobą nowotworową oraz ich rodziny. Umożliwiamy dostęp do światowych osiągnięć onkologii dziecięcej i najnowszych metod leczenia. Świadczymy wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i socjalne. Prowadzimy i finansujemy badania naukowe, rozwijamy wiedzę służącą szybkiej diagnozie i efektywnemu leczeniu pacjentów onkologicznych oraz poprawie jakości życia ozdrowieńców. Budujemy społeczną świadomość problematyki chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków. Z naszej inicjatywy wybudowano we Wrocławiu „Przylądek Nadziei”, najnowocześniejszą w Polsce klinikę dla dzieci chorych na nowotwory. W ciągu roku leczy się w niej blisko 2 tysiące dzieci z całego kraju” – przekazał Rafał Różewicz, członek Fundacji.

Podkreślił, że wolontariusze stanowią znaczną siłę w strukturach Fundacji, pomagając na co dzień w klinice „Przylądek Nadziei” i uczestnicząc w działaniach Fundacji.

„Są to wolontariusze różnych specjalizacji. Część z nich przebywa z dziećmi na oddziale, towarzysząc im w procesie leczenia, część prowadzi warsztaty w klinice (np. warsztaty plastyczne), a część z nich to tzw. wolontariusze akcyjni, którzy biorą udział w różnych wydarzeniach charytatywnych i w trakcie wydarzeń zbierają pieniądze na rzecz naszych podopiecznych” – wyjaśnił.

Jedną z akcji, które współprowadzi w Polsce Fundacja, jest Kampania Złotej Wstążki. Wrzesień, od ponad kilkunastu lat, jest światowym miesiącem świadomości nowotworów u dzieci. Ich międzynarodowym symbolem jest właśnie złota wstążka, która ma symbolizować wartość zdrowia i życia dzieci. Celem „złotego września” jest między innymi zwiększenie wsparcia, finansowania i świadomości na temat nowotworów wieku dziecięcego oraz jego wpływu na chorych i rodziny.

„Tegoroczna Kampania Złotej Wstążki podejmowała temat wsparcia psychospołecznego rodziny w chorobie nowotworowej dziecka w kontekście wyzwań i trudności, z którymi mierzą się na poziomie mentalnym, emocjonalnym, społecznym, finansowym, bo gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina” – podkreślili na stronie organizatorzy Kampanii Złotej Wstążki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl