fot. fotolia

Co osiem minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu

29 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Udaru Mózgu. Lekarze przypominają jak ograniczyć ryzyko jego wystąpienia i jakie podjąć działania profilaktyczne.

Udar to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów i niesprawności w Polsce wśród osób po 40. roku życia.

Udar mózgu to choroba zagrażająca życiu. Spowodowana jest często brakiem dopływu krwi do mózgu – wskazuje dr Krystyna Wietecka, internista, specjalista medycyny pracy.

Rocznie udar dotyka ponad 70 tys. Polaków. Oznacza to, że co 8 minut ktoś doznaje udaru. Jego najczęstsze objawy to ciężka ręka lub noga, zaburzenia mowy i widzenia czy też asymetria twarzy. W przypadku wystąpienia tych objawów bardzo ważny jest czas.

Bardzo ważny jest czas od chwili wystąpienia udaru mózgu do chwili podania leku, który ratuje przed konsekwencjami – mówi dr Krystyna Wietecka.

To tak zwana złota godzina, która pozwala zwiększyć szanse na przeżycie i w późniejszym czasie powrót do zdrowia. W Światowym Dniu Udaru Mózgu lekarze przypominają jak ograniczyć ryzyko wystąpienia udaru i jakie podjąć działania profilaktyczne.

Tu mamy wiele do zrobienia. Wiele czynników modyfikowalnych to nasz tryb życia: aktywność fizyczna, właściwa dieta, wypoczynek, sen odpowiedniej długości, także monitorowanie stanu zdrowia – nadciśnienie tętnicze, arytmia serca, cukrzyca, to są te czynniki, które możemy modyfikować i uchronić się przed udarem. Unikanie używek, bo palenie papierosów czy spożywanie nadmiernych ilości alkoholu to na pewno są bardzo poważne przyczyny i czynniki ryzyka udaru – zauważa prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Tak jak przy innych chorobach warto się także regularnie badać. W przypadku udaru możemy bowiem wykryć jego przyczyny.

Konieczne jest monitorowanie chociażby rytmu serca. Wiemy, że migotanie przedsionków to główna przyczyna tzw. udarów kardiogennych. Zwężenie naczyń domózgowych, tętnicy szyjnej, tętnic kręgowych, może wiązać się z ryzykiem udaru i możemy przeciwdziałać poprzez właściwe leczenie – wskazuje prof. Konrad Rejdak.

Warto o tym przypominać, zwłaszcza że nasze społeczeństwo się starzeje i – jak alarmują lekarze-  liczba udarów w całej populacji będzie rosła.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl