Autorstwa Reytan - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=263592

Edukacyjny spacer na Żoliborzu w 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 38. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie zorganizowano spacer edukacyjny. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z polskimi męczennikami oraz działaczami opozycji z czasów PRL-u.

Na warszawskim Żoliborzu odbył się dziś specjalny spacer edukacyjny zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. To wydarzenie zorganizowane w związku z przypadającą w tym miesiącu 38. rocznicą śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

– Ksiądz Jerzy jest osobą, która ponad wszystko umiłowała sobie wolność. Miejscem, w którym odbywała się posługa księdza, był Żoliborz – wskazuje Edyta Gula w warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Postać kapłana-męczennika połączono z innymi osobami związanymi z Żoliborzem i walczącymi o wolność naszej Ojczyzny. Uczestniczy zapalili znicze przed pomnikiem poświęconym rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. To osoba, która oddała życie ujawniając bestialską prawdę o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

– Wstępuje do tajnej armii polskiej, czyli organizacji konspiracyjnej i decyduje się, aby na ochotnika trafić do Auschwitz i – co ciekawe – zakłada tam tajną organizację – mówi przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Mariusz Tomiczak.

Po wojnie Witold Pilecki za działalność konspiracyjną został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne PRL na śmierć. Wyrok wykonano w 1948 roku. Uczestnicy wydarzenia udali się przed kościół św. Stanisław Kostki, gdzie posługiwał ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan „Solidarności”. Jego Msze św. za Ojczyznę przyciągały tłumy wiernych, co nie podobało się komunistycznym władzom.

– Komuniści zdecydowali się na bezpośrednie porwanie księdza. Księdza Jerzego związali, wywieźli na tamę we Włocławku i tam zrzucili z tamy – podkreśla Mariusz Tomiczak.     

Przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki złożono wieniec. Parafia, w której posługiwał ksiądz Jerzy była miejscem pomocy działaczom i zwolennikom „Solidarności”.

– Tutaj zaczęły płynąć ogromne dary z zagranicy. To się stało centrum dystrybuowania tych darów do osób represjonowanych – zauważa Mariusz Tomiczak. 

Spacer edukacyjny zakończono przed warszawską Cytadelą.

– Tutaj komuniści wykonywali wyroki na tych, którzy byli osadzeni w Cytadeli – m.in. Romuald Traugutt. Jedną z metod, jaką stosowano było powieszenie – mówi przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Z historią polskich bohaterów zapoznać można się m.in. w Muzeum Katyńskim oraz w Muzeum Wojska Polskiego. Ważne jest pielęgnowanie i przekazywanie pamięci historycznej, ale także dekomunizowanie polskich miejscowości. W tym tygodniu wyburzono kolejne pomniki poświęcone Armii Czerwonej m.in. w Głubczycach i Bobolicach.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl