fot. pixabay.com

Ceny energii w Europie

Rumuni najbardziej odczuli podwyżki cen prądu, a Czesi gazu – podaje Eurostat.  Mieszkańcom  Malty i Holandii, w czasie gdy w całej Unii drożał prąd, obniżono stawki za energię elektryczną. 

Szantaż gazowy zafundowany Europie przez Władimira Putina w 2021 r. i wstrzymanie  dostaw paliw z Rosji po ataku na Ukrainę wywołało znaczące podwyżki cen energii w Unii Europejskiej. Jak podaje Eurostat, w drugiej połowie ubiegłego roku ceny prądu dla gospodarstw domowych w całej Unii wzrosły średnio o nieco ponad 20 procent.

https://twitter.com/EU_Eurostat/status/1651150120849637376

Największe podwyżki energii elektrycznej dotknęły mieszkańców Rumunii – 113 proc., Czech – 97 proc.  i Danii 70 procent.  Najniższe wzrosty odnotowano w Luksemburgu – 3 proc., Austrii i Niemczech po 4 proc. oraz w Polsce i Bułgarii po 5 procent. W Holandii i na Malcie prąd nawet staniał. To – jak podkreśla Eurostat – jest wynikiem bardzo silnej interwencji tamtejszych rządów.

Mocno podrożał także gaz – średnio o ponad 20 procent. Najwięcej w Czechach – o 231 proc., na Litwie o 157 proc. i na Łotwie o 112 procent. Najmniej podwyżki gazu odczuli Chorwaci – wzrost był na poziomie 14 proc.; Słowacy 18 proc. i Polacy o 20 procent.  Wzrosty cen prądu i gazu w drugiej połowie ubiegłego roku były najwyższe w historii Eurostatu.

Obecnie statystyki wykazują oznaki stabilizacji na rynkach energii dzięki interwencji rządów poszczególnych krajów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl