fot. twitter.com/cbos_info

CBOS: niespotykana przewaga rządzących nad resztą stawki

Pierwszy raz po 1989 r. partia rządząca po dwóch latach cieszy się większym poparciem niż cała opozycja – podkreślają obserwatorzy polskiej sceny politycznej.

Z najnowszego sondażu CBOS-u wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby aż 47 proc. badanych. Platforma Obywatelska może liczyć na 16 proc., a Kukiz’15 – 8 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Nowoczesna z 6 proc. poparciem.

Prof. Andrzej Gil odnosząc się do najnowszych badań zwrócił uwagę, że rząd cieszy się tak dużym poparciem, ponieważ przede wszystkim realizuje obietnice wyborcze.

– Ludzie po prostu odczuwają, że to jest ich rząd, który chce i rzeczywiście o nich dba. Przekłada się to na poparcie. To jest pewny ewenementem, bo zazwyczaj po dwóch latach rządów są ogromne spadki w sondażach – zauważył politolog.

Z sondażu CBOS-u wynika, że do Sejmu nie weszliby Ludowcy. Poniżej progu wyborczego znalazło się także SLD. Do urn wyborczych poszłoby 70 proc. respondentów. To o jeden 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu. W wyborach parlamentarnych nie wzięłoby udział 16 proc. badanych.

RIRM

drukuj