fot. caritas.pl

Caritas realizuje marzenia mieszkańców afrykańskich krajów

Dzieła misyjne podejmowane przez polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które od kilkunastu lat pracują w Afryce, robią wrażenie. Współpraca z Caritas Polska pozwala na zrealizowanie marzeń sióstr i mieszkańców afrykańskich krajów – poinformowało PAP biuro prasowe Caritasu.

 

 

„Dożywianie dzieci, budowa studni w Kenii i Zambii, ferma przepiórek, rozbudowa ośrodka zdrowia, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc medyczna – to dzieła misyjne podejmowane przez polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny” – podkreśla w przekazanym komunikacie biuro prasowe Caritasu.

Przedstawia w nim siostrę Katarzynę Jasińską, która od 18 lat pracuje w Afryce. Pierwsze trzy lata spędziła w Zambii, a następnie zamieszkała w Kenii, w górzystej miejscowości Kithatu. Misja jest prowadzona wśród plemienia Meru, a ludność utrzymuje się głównie z uprawy fasoli i kukurydzy. Plony każdego roku są zróżnicowane, na ogół panuje tam bieda. Siostry na początku założyły mały ośrodek zdrowia z trzema pokojami. W czasie wizyt domowych przekonały się, że wiele dzieci nie chodzi do szkół, stąd zapadła decyzja, aby je zapraszać na lekcje do swojego domu.

Siostry rozpoczęły również starania o budowę prawdziwej klasy. W Polsce jeździły po parafiach, prosząc o wsparcie na budowę. Polacy okazali wielką hojność. Powstała nie jedna, ale kilka klas, gdzie dzieci mogły pierwszy raz w życiu uczyć się języków, pisania czy czytania. Równolegle siostry zakładały inne ośrodki, m.in. instytut zdrowia, rozbudowany do 22 łóżek, z salą porodową. Obecnie działa też szkoła z dwoma grupami przedszkolnymi i ośmioma klasami podstawowymi, do której uczęszcza 380 dzieci. Funkcjonuje żłobek, gdzie dzieci poniżej 4 lat przebywają z siostrami cały dzień. Często są niedożywione i potrzebują szczególnej opieki. Są wśród nich sieroty znajdujące się pod opieką dziadków, którzy sami mają trudności i potrzebują pomocy. Od roku funkcjonuje również dom dziecka dla 25 podopiecznych.

Siostra Judyta Bożek jest na misjach od ponad 40 lat. Przez ostatnie 23 lata pracuje w Lusace w Zambii, gdzie odpowiada za prowadzenie domu dla bezdomnych pod nazwą Dom Bożej Opatrzności. W nim bezpieczne miejsce znajdują potrzebujący w podeszłym wieku oraz sieroty. Badania pokazują, że w Zambii może być nawet milion dzieci bez rodziców. Dom znajduje się w ubogiej dzielnicy, gdzie na każdym kroku widoczne jest skrajne ubóstwo. Siostry systematycznie wspierają kogo mogą, a wiele dzieci może liczyć na jedyny ciepły posiłek w tygodniu.

„Obowiązkiem chrześcijan całego świata jest wspieranie bliźnich. Każdy człowiek ma przypisaną godność wynikającą z bycia dzieckiem jedynego Boga. Pokarm i woda są źródłem życia, stąd tak ważne są dzieła Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które ratują i chronią świętość życia w dalekich krajach Afryki” – podkreśla dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki.

Autorzy komunikatu podkreślają, że Caritas Polska pomaga siostrom od kilku lat. Wsparcie było widoczne w trakcie rozbudowy i dokończenia prac budowlanych ośrodka zdrowia w Kithatu, gdzie powstała sala dla kobiet i dzieci. Wcześniej na terenie tej misji współfinansowana była budowa biblioteki i sali komputerowej dla dzieci oraz sali dziennego pobytu dla dzieci poniżej czwartego roku życia, a także wyżywienie dla dzieci.

W misji prowadzonej w miejscowości Subukia Caritas Polska wsparł budowę przedszkola, wyposażył klasy przedszkolne i pomieszczenia do prowadzenia kursów dla dziewcząt i kobiet oraz dofinansował budowę studni, dzięki czemu siostry mogą prowadzić swoje dzieła. W Zambii wsparcie obejmowało budowę toalet w szkole średniej i założenie fermy przepiórek, których hodowla jest bardzo popularna. Obecnie trwają jeszcze dwa projekty: dożywiane sierot i osób starszych oraz budowa studni głębinowej. Dzięki funduszom od Caritas Polska siostry mogą skupić swoją uwagę na pomocy potrzebującym, nie martwiąc się o brak środków i czynić dobro tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Caritas Polska zwraca się też o wsparcie działalności w Afryce na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem Afryka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl