Caritas: program „Rodzina Rodzinie” będzie kontynuowany w 2018 r.

Wspierający ok. 9 tys. syryjskich rodzin program „Rodzina Rodzinie” będzie kontynuowany w 2018 r. – poinformowała w przesłanym we wtorek PAP komunikacie rzeczniczka Caritas Polska Monika Wojtkowiak.

Rzeczniczka poinformowała, że darczyńcy za pośrednictwem Caritas Polska przekazali potrzebującym ponad 30 mln zł.

„Rodziny pochodzące z Aleppo i innych miejscowości objętych syryjską wojną wyrażają swoją wdzięczność tysiącom polskich darczyńców, nagrywając filmy, tworząc rysunki i zdjęcia z podziękowaniami” – zaznaczyła.

Rzeczniczka Caritas Polska Wojtkowiak dodała, że ze względu na „nadal dramatyczną” sytuację tysięcy syryjskich rodzin program „Rodzina Rodzinie” będzie kontynuowany w rozpoczętym właśnie roku.

Program ten – czytamy w komunikacie – funkcjonuje od jesieni 2016 r. w tysiącach polskich parafii, we wszystkich diecezjach i województwach. Początkowo celem pomocy miało być 20 rodzin, jednak po 14 miesiącach pomoc dociera do ok. 9 tys. rodzin.

Akcja „Rodzina Rodzinie” polega na tym, że indywidualne osoby albo parafie, diecezje lub wspólnoty zakonne deklarują wsparcie finansowe konkretnej syryjskiej rodzinie przez pół roku. Deklarację do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Darczyńca sam wybiera kwotę, jaką chce wesprzeć wybraną rodzinę, a którą co miesiąc będzie wpłacać na wskazane konto. Jedną rodzinę wspiera kilku darczyńców. W ramach projektu można także jednorazowo wpłacić dowolną kwotę.

„Dla wielu to jedyne wsparcie, dzięki któremu mogą przetrwać. Otrzymywane zapomogi finansowe w wysokości od 30 do 50 tys. syryjskich funtów zależą od liczby osób w rodzinie. Pomocą objęte są rodziny ze wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Aleppo” – wyjaśniła Monika Wojtkowiak.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie sekretarz Caritas Polska ks. Marcin Schmidt, na ulicach Aleppo, zwłaszcza w jego zniszczonej części, wciąż setki dzieci nie mają opieki.

„Często chodzą w letnim obuwiu i odzieży, pomimo że obecnie temperatura spada nawet do minus 2 stopni” – napisał ks. Schmidt.

Dodał, że w wielu rodzinach, do których dociera pomoc, brakuje ojców – ci albo zginęli na wojnie, albo przepadli bez wieści.

„Dzięki pomocy Polaków rodziny mogą zakupić jedzenie, opłacić mieszkanie i nabyć kilka amperów cennej energii elektrycznej” – wyjaśnił ks. Marcin Schmidt.

7 stycznia 2018 r. o godz. 20.00 w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich odbędzie się charytatywny koncert kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo”, w trakcie którego zostanie przeprowadzona zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii i mieszkańców zniszczonego miasta Aleppo. Podczas koncertu wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska, Caritas Polska i Muzeum Łazienki Królewskie.

Według danych Caritas Polska, obecnie w Syrii koegzystuje 12 Kościołów chrześcijańskich. Przed wojną żyło tu ok. 300 tys. chrześcijan, dziś pozostało ich 30-35 tys.

W Aleppo nadal panują trudne warunki. Prąd jest dostępny przez kilka godzin w ciągu dnia, bardzo wzrosły ceny wynajmu mieszkań, pożywienia, leków, usług medycznych i ubrań. W najtrudniejszej sytuacji są osoby niepełnosprawne, które nie mają zagwarantowanych niezbędnych środków do życia oraz ludzie w podeszłym wieku, nie otrzymujący świadczeń emerytalnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl