fot. PAP

Caritas apeluje o pomoc powodzianom

Dyrektor Caritas ks. Marian Subocz zaapelował w poniedziałek o pomoc dla powodzian na południu Polski. Po ubiegłotygodniowych ulewach najbardziej ucierpiały powiaty limanowski i myślenicki. Podtopionych zostało 447 budynków mieszkalnych oraz 245 gospodarczych. 

Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w duchu solidarności pomóc tym, którzy zostali poszkodowani. Nie zostawiajmy ich samych z tak ogromnymi problemami – głosi apel dyrektora Caritas Polska.

Przypomina w nim, że o pomoc dla powodzian jako pierwszy zwrócił się z apelem metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, który odwiedził poszkodowanych i zadeklarował im pomoc Caritas. Akcję pomocową prowadzi już Caritas Archidiecezji Krakowskiej. „Potrzeby jednak są ogromne, stąd decyzja o rozpoczęciu akcji ogólnopolskiej” – podkreśla ks. Subocz.

Wiele osób ucierpiało wskutek licznych podtopień, które w ostatnich dniach dotknęły południową Polskę. Zalane zostały domy i budynki gospodarcze, pola uprawne i płody rolne, uszkodzone drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz mosty. Caritas Polska rozpoczyna zbiórkę na pomoc powodzianom przeznaczając jednocześnie 15 tys. zł na podstawowy sprzęt AGD dla poszkodowanych domostw – poinformował rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska.

Burze z intensywnymi opadami deszczu wystąpiły w nocy z piątego na szóstego sierpnia; spowodowały wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach limanowskim i myślenickim. Podtopionych zostało 447 budynków mieszkalnych oraz 245 gospodarczych. Woda uszkodziła łącznie 261 km dróg i zniszczyła lub uszkodziła 92 mosty i mniejsze przeprawy odcinając mieszkańcom dojazd do domów.

Powodzian można wspomóc wysyłając SMS z hasłem „Fala” na numer 72052 koszt 2,46 z VAT lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Powódź”

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

PAP

drukuj