PAP/Wojtek Jargiło

Cała Polska walczy z koronawirusem

Agencje rządowe, spółki Skarbu Państwa, Lasy Państwowe, samorządy oraz zwykli Polacy. Wszyscy angażują się w walkę z koronawirsuem i pomoc potrzebującym. W trudnej sytuacji rodzi się też wiele ciekawych pomysłów oraz inicjatyw.

Do Warszawy przyleciał kolejny transport środków medycznych z Chin zakupionych przez rząd. W ładunku znalazła się także pomoc przekazana przez chińskie władze, m.in. 10 tysięcy testów diagnostycznych oraz 20 tysięcy maseczek. Cały czas są realizowane kolejne zakupy, m.in. przez spółki Skarbu Państwa. Rozwijana jest też rodzima produkcja.

– Zależy mi na tym, żeby było coraz więcej produkcji krajowej dotyczącej środków ochrony osobistej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Orlen i KGHM produkują na dużą skalę płyny do dezynfekcji. W pierwszej kolejności dostawy trafiają do szpitali – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– Tych hektolitrów i ton płynów dezynfekcyjnych będziemy produkowali coraz więcej – oznajmił szef resortu zdrowia.

Dzięki temu będą one szeroko dostępne dla wszystkich obywateli.

Z kolei Krajowa Administracja Skarbowa przekazuje zajęty przestępcom alkohol. W Poznaniu blisko 1300 litrów trafiło do szpitala, straży pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

To nie koniec pomocy – mówiła rzecznik poznańskiej KAS Małgorzata Spychała- Szuszczyńska.

– Staramy się, aby ten alkohol, który co do zasady miał być zniszczony, żeby poddać go procedurze przekwalifikowania na nieodpłatne przekazanie – akcentowała Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

2 miliony złotych na wsparcie szpitali przekazują Lasy Państwowe – poinformował minister środowiska Michał Woś.

– Poszczególne nadleśnictwa, poszczególne dyrekcje regionalne w różnych regionach Polski już podpisują umowy z niektórymi szpitalami na respiratory, inny sprzęt medyczny, na maseczki, środki dezynfekujące, ale też chociażby na karetkę w Toruniu. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna dostanie specjalny samochód do przewożenia tych, u których już stwierdzono wirusa – powiedział minister Michał Woś.

Z kolei żywność, która na co dzień trafia do szkół, przekazywana jest do szpitali. Taką decyzję podjął Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – mówił wiceszef lubelskiego oddziału Marek Wojciechowski.

– Zapobiegamy temu, by ta żywność się zmarnowała. Ona trafi tam, gdzie jest teraz najbardziej potrzebna. Dzięki temu dostawcy otrzymają swoją zapłatę – stwierdził Marek Wojciechowski.

W pomoc włączają się także samorządy zarówno duże, jak i małe. Gmina Tuszów Narodowy na Podkarpaciu zdecydowała o zakupie respiratora dla szpitala w Mielcu – poinformował wójt gminy Andrzej Głaz.

– Wydaje nam się, za sugestią pana dyrektora, że będzie to jedna z najpotrzebniejszych rzeczy w szpitalu mieleckim. Koszt takiego przedsięwzięcia wynosi ponad 50 tys. złotych – wskazał Andrzej Głaz.

W całej Polsce trwa akcja szycia maseczek. Włączają się w nią także siostry zakonne z różnych zgromadzeń.

Z pomocą przychodzi też nowoczesna technologia. Dzięki drukarkom 3D każdy może wydrukować przyłbicę ochronną. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zdecydował o wykorzystaniu drukarek 3D z miejskich szkół, które pracują teraz na okrągło. Cel to tysiąc przyłbic.

https://twitter.com/lucjuszn/status/1245046144582983682

– Chcielibyśmy wyposażyć wszystkich pracowników medycznych naszych szpitali, jednostek zdrowia na terenie naszego miasta, ale również policjantów, Ochotniczą Straż Pożarną, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i wszystkim tym, którzy z sercem, z odwagą, z oddaniem niosą pomoc potrzebującym w tej trudnej sytuacji – podkreślił Lucjusz Nadberężny.

Polscy inżynierowie udoskonalają też projekt prostego respiratora, który można małym kosztem wydrukować w drukarce 3D.

TV Trwam News

drukuj