Bydgoszcz: uroczystości 28. rocznicy powstania Radia Maryja

Dokładnie 28 lat temu w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do polskich domów po raz pierwszy dotarło Radio Maryja. W niedzielę uroczystości rocznicowe odbyły się w Bydgoszczy.

Początkowo Radio Maryja docierało do słuchaczy z okolic Torunia i Bydgoszczy. Dlatego wspólne świętowanie odbywało się także w niedzielę. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wierni modlili się w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa. W homilii przywołał postać Prymasa Tysiąclecia. I jak mówił, ks. kard Stefan Wyszyński na pierwszym planie zawsze stawiał wychowanie, a także wskazywał szczególną rolę tych instytucji, które wychowują.

– Rodzina, Kościół, szkoła, naród – przypomniał ks. bp Jan Tyrawa.

I to rodzinę – jak mówił ordynariusz diecezji bydgoskiej – Prymas Tysiąclecia stawiał na pierwszym miejscu. Rodzina nie tylko wychowuje, ale stanowi o sile narodu – mówił biskup bydgoski.

– I tu tkwi także przyczyna, że rodzina jest często zwalczana i niszczona, bo przeszkadza takiej czy innej polityce, a zwłaszcza takiej czy innej ideologii – wskazywał duchowny.

Rolę państwa ks. kard. Stefan Wyszyński postrzegał jako służebną wobec rodziny, narodu i Kościoła. Zadaniem państwa według niego jest stawać w obronie moralności. Brak tej moralności, uleganie różnym ideologiom, prymas postrzegał jako zagrożenie dla polskiego ducha – podkreślał ks. bp Jan Tyrawa. I właśnie tutaj wyraził wdzięczność wobec Radia Maryja i ojców redemptorystów.

– Przede wszystkim za to, że stworzyli taki instrument, jak Radio Maryja, gdzie możemy mówić – chociażby dzisiaj – o tak ważnych sprawach – akcentował ks. bp Jan Tyrawa.

Radio Maryja chce kontynuować dziś to dziedzictwo, jakie zostawił ks. kard. Stefan Wyszyński.

Wikariusz prowincjała warszawskiej prowincji redemptorystów o. Dariusz Paszyński zachęcał Rodzinę Radia Maryja, by wpatrywała się w swoją patronkę – Matkę Bożą.

– Prośmy ją, aby Ona dodawała nam otuchy, aby sprawiła, byśmy tak jak Ona szli śladem Jezusa Chrystusa – apelował o. Dariusz Paszyński CSsR.

O ogromnej roli osób świeckich w Radiu Maryja mówił założyciel rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Od samego początku posługują w Radiu Maryja, czy przy mikrofonie, czy w biurze, czy w recepcji. Przyjeżdżają systematycznie. Są pewnymi ludźmi, ja mogę spokojnie spać, a oni są – podkreślał Dyrektor Radia Maryja.

W tym roku obchodom 28. rocznicy powstania Radia Maryja towarzyszyło hasło „Głosić Chrystusa Pana z Maryją”.

TV Trwam News

drukuj